Konferencja „Recykling 360 - wyzwania i szanse”

Konferencja „Recykling 360…

24 kwietnia br. w siedzibie firmy Dopak we Wrocławiu odbyła się konferencja pod tytułem "Recykling 360 - wyzwania i szanse". Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów z dziedziny nauki, przemysłu oraz przedstawicieli branży zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych i recyklingiem. Podczas konferencji poruszono kluczowe tematy związane z recyklingiem tworzyw sztucznych oraz wyzwaniami legislacyjnymi w tym obszarze. Omówiono wpływ aktualnych przepisów, takich jak Circular Economy, Plastics Strategy czy Europejski Zielony Ład oraz inicjatywa UNEP na branżę. Zaprezentowano również najnowsze rozwiązania technologiczne, umożliwiające efektywne przetwarzanie recyklatów oraz innowacyjne badania związane z procesem recyklingu, prezentując inspirujące pomysły i innowacje.

recykling-1


Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z renomowanych instytucji naukowych i firm przemysłowych, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem:

- Prof. Lothar Kroll z TU Chemnitz, który zaprezentował Green Circular Economy, czyli nowe Europejskie Centrum Badawcze na rzecz neutralnej emisyjnie gospodarki o obiegu zamkniętym.

- dr hab. inż. Dariusz Sykutera z Politechniki Bydgoskiej, który opowiedział o innowacyjnej technologii wytwarzania wyprasek hybrydowych wspomagającej cyrkulowanie materiałów.

- dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją PlasticsEurope Polska zaprezentowała transformację branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w kierunku cyrkularności i zeroemisyjności do roku 2050 z uwzględnieniem roli recyklingu oraz wyzwań legislacyjnych.

- dr inż. Kazimierz Borkowski, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i założyciel firmy Ambiente omówił wpływ regulacji na przemysł tworzyw sztucznych.

- Dipl.-Ing. Adam Czech z TU Chemnitz przedstawił rozwiązania pozwalające na efektywne przetwarzanie recyklatu.

- Krzysztof Nowosielski - dyrektor handlowy ML Polyolefins, który omówił problematykę standaryzacji recyklatów.

- Marc Costa Dalmau z firmy Altero Recycling Machinery, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wytłaczarek oraz kompletnych linii do regranulacji specjalnie zaprojektowanych do zastosowań w recyklingu tworzyw sztucznych, zarówno odpadów poprzemysłowych, jak i pokonsumenckich.

- inż. Konrad Belka, który w imieniu Centrum Badawczo-Rozwojowego Dopak przedstawił badanie przypadku dot. właściwościach jakościowych detali wytworzonych z tworzyw wielokrotnie przetworzonych.

- Ilona Bazgan, dyrektor handlowa w firmie Dopak zaprezentowała technologię DCIM (Direct Compounding Injection Molding) firmy KraussMaffei, która oznacza możliwość przygotowania indywidualnej mieszanki termoplastycznej i produkcję detali w procesie formowania wtryskowego z wykorzystanie tylko jednej maszyny.

recykling-42


Ponadto, omówiono także możliwości pozyskania dofinansowania dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w nowej perspektywie finansowej, prezentując informacje na temat aktualnych funduszy europejskich.

Wydarzenie "Recykling 360 - wyzwania i szanse" stanowiło istotne forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Wierzymy, że zainspiruje ono naszych uczestników do podejmowania dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych rozwiązań w obszarze recyklingu tworzyw sztucznych.