Granulat vs Regranulat
Teoria i praktyka
Czy ktos wie moze czym to sie rózni? czy w ogóle sie rozni ?
Dodałbym jeszcze, że regranulat powstaje przez ponownie przetworzenie odpadów tworzywa: mielenie, mycie, wytłaczanie przez sita i cięcie na granulki.
Sam surowiec z odzysku to trochę mało i kojarzy mi się raczej z przemiałem, czyli zmielonymi odpadami tworzywa. W przypadku przemiału czystość zależy od czystości odpadów. Najczęściej przemiał zawiera dużo też pyłu powstającego podczas mielenia.
Nie ma problemu żeby odróżnić przemiał od regranulatu, ale dobry regranulat może być trudny do odróżnienia od granulatu. Najczęściej regranulat różni się od granulatu barwą - regranulat jest bardziej żółty, a jeśli robiony z różnokolorowych odpadów to oczywiście jest szary lub wpada w inna barwę.
Oprócz czystości i barwy regranulat ma też najczęściej gorsze parametry mechaniczne od oryginału. W procesie przetwórstwa, a następnie recyklingu polimery tworzywa są rozrywane i przez to regranulat ma gorsze parametry wytrzymałościowe, maleje lepkość, a wyroby z niego mogą być bardziej kruche i mniej odporne na rozciąganie.
A może mi ktoś powiedzieć czemu niektóre granulaty są takie płaskie i niekształtne?
Czy wogle są jakieś w kulkach?
Płaskie i niekształtne? Czy przypadkiem nie masz na myśli przemiału, czyli zmielonych plastikowych wyrobów z dużą ilością pyłów.
Oryginalne granulaty występują najczęściej właśnie w postaci kulek (np. PET - SK Eurochem, HDPE - Basell) lub postaci wałeczków ciętych z nitek (np. PET produkowany swojego czasu przez toruńską Elanę). Kulki są oczywiście najlepsze, bo przy ich przetwarzaniu mamy najmniej pyłów i najłatwiej się topią.
Regranulaty najczęściej spotyka się w formie wałeczków. Tworzywo wytłacza się w postaci nitek i tnie na kawałki.
Regranulat_DG napisał:
Czy ktos wie moze czym to sie rózni? czy w ogóle sie rozni ?
Zderzak samochodowy albo butelka z PET to po zmieleniu w młynie bedzie granulatem czy regranulatm?
Pozdrawiam
Artur