Metody odbioru wyprasek
Teoria i praktyka
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Poszukuję metod i norm do nich o kontroli gotowych wyprasek przeznaczonych do odbioru przez klienta. Wiem, że stosuje się dokładne ważenie, pomiar geometryczny, pomiar wilgoci w wyrobie. Ile takich wyprasek się kontroluje, jakie są metody wyboru wyprasek?
W poradniku tworzyw sztucznych są tylko polskie normy, ale nie ma o metodach badań. Wyczytałem gdzieś, że stosuje się normy DIN.
Pozdrawiam.
Witam,
Tu masz na dzien dobry dwa linki:
1. http://imisp.mchtr.pw.edu.pl/zmij/docs/68.pdf
2.http://kosmetyka.farmacom.com.pl/pdf/PrezentacjaGranicaakceptowalnejjakoci14102011ok.pdf
Co do metod kontroli to bym uwarunkowal to bym nie wariwal okresl co jest wazne i istotne przy odbiorze danej wypraski. Nie ma co robic laboratorium. Sporo danych mozna wycisnac z maszyny wytrzymalosciowej np. krzywa naprezenie wydluzenie lub modul sprezystosci. Powtarzalnosc tych danych dadza ci gwarancje ze w pewnym zakresie twoje detale sa powtarzalne. Ale mozna to uproscic. Kazdy przypadek traktuj indywidualnie. A co chcesz konkretnie kontrolowac ?? Polecam ksiazke Saechtling Tworzywa Sztuczne poradnik. Poradnik zostal mi polecony tu na forum i ja sobie go bardzo chwale.
Pozdrawiam
Witam,
bardzo przydatny 1 link, więc od razu wielkie dzięki. Dodam, że nie będę nic kontrolował, tylko piszę pracę na temat kontroli gotowych wyrobów. Ksiażkę Saechtling'a mam i już dość sporo się z nią poznałem, jednak w polskiej wersji są tylko polskie normy, nie wiem jak w innych językach jest a nie mam do takich dostępu.
Widziałem, że pisałeś posty na temat pomiaru wilgotności. Takim badaniom poddaje się tylko granulat czy również gotowe wyroby?
Raczej się nie spotkałem z pomiarem wilgotności w gotowym wyrobie. Warto zauważyć że jedynym materiałem, który chłonie wilgoć z otoczenia jest Pa 6. Potrafi on wchłonąć z otoczenia od 3% do 8 % wilgoci ( zależne od warunków otoczenia). Materiał ten po wchłonięciu wilgoci uzyskuje odpowiednie właściwości. Właściwości te bada się za pomocą maszyny wytrzymałościowej, udarność charpy itd itp. Jak spojrzysz na kartę charakterystyki PA 6 to masz z reguły dwie rubryki dla materiału "sucheg" i "wilgotnego". Reszta meteriałów nie jest aż tak higroskopijna i nie ma z tym problemu. Owszem jest aparatura do sprawdzania wilgotności gotowych wyrobów ale ja nie spotkałem z jej powszechnym wykorzystaniem. Może kto inny będzie miał w tym doświadczenie. Na pewno bardzo istotne jest wstępne wysuszenie granulatu przed przetwórstwem. Jest to rzecz krytyczna przy przetwórstwie tworzyw. Ale to inny długi temat nie będę się rozpisywał.
Pozdrawiam,
Michał
No tak ale to są wady powstałe na skutek nie wysuszenia materiału. Ale czy są materiały takie jak PA 6 że nawet w gotowym wyrobie występuje wchłanianie wilgoci z otoczenia w aż takim stopniu ? Ja przynajmniej nie słyszałem o takim. W niektórych przypadkach nawet niesuszony zwykle PP należy wysuszyć żeby się pozbyć wad takich jak srebrzenia jamy itp. Wilgoć potrafi się kondensować na powierzchni granulatu.
Poliamid rzeczywiście pod tym względem jest bardzo wymagający , i jako już wypraska ssie wodę - stad między innymi metoda barwienia poprzez kąpiel w wodzie z barwnikiem . Ale są tez inne , jak choćby PET , które wymagają starannego suszenia . Oczywiście wypraski z mokrego tworzywa mają opisane przez Pana wady , Panie Michale .
Autor postu pyta o metody badań jakości detali - wady spowodowane wilgocią w surowcu stanowią istotną grupę wad , jakie niewątpliwie decydują o klasyfikacji wyprasek jako dobre lub złe . Natomiast mam propozycje dla autora postu :
1. poziom kontroli jakości - poczytaj o statystycznej kontroli jakości , bowiem taka przede wszystkim obowiązuje
2. Klasyfikacja wad wyprasek - dość dobrze ujęta w książce Pana Henryka Zawistowskiego
3. Metody badawcze - większość wtryskowni stosuje do tego podstawowe narzedzia pomiarowe - suwmiarka , waga elektroniczna , kątomierz , szczelinomierz , ocenę wizualną , stosunkowo rzadko siega po wyrafinowane instrumenty pomiarowe - ale oczywiście i to się zdarza , jezeli klasa wyprasek tego wymaga
Zgadzam się w 100% nic dodać nic ująć. Sposób kontroli trzeba uprościć do niezbędnego minimum. W przemyśle nikt nie chce się bawić w laboratorium ale w niektórych aplikacjach jest to niezbędne.
Jeśli chodzi o literaturę to można też się zapoznać z:
1. SPC – Statistical Process Control in Injection Molding and Extrusion autor Chris Rauwendaal
2.Total Quality Process Control for Injection Molding autor M. Joseph Gordon Jr.
3. Rheology in Plastics Quality Control autor John M. Dealy,Peter C. Saucier
Niestety literatura zagraniczna dostępna w dwóch językach angielski i niemiecki. Jeśli chodzi o polską literaturę to na pewno wspomniany przez Iebm Henryk Zawistowski, również wcześniej wspomniany Saechtling Tworzywa Sztuczne