Pełzanie HDPE
Teoria i praktyka

Anonymous
21 paź 2012, 13:53 *.24.253.142

Witam,
nie wiem, czy umieściłem temat w dobrym dziale, jeśli nie, to przepraszam i proszę o przeniesienie go we właściwe miejsce.

Drodzy forumowicze, mam następujący problem, muszę skonstruować proste stanowisko badawcze do badania zjawiska pełzania polietylenu o wysokiej gęstości HDPE. Badaną próbką będzie geomembrana HDPE wykorzystywana do izolacji składowisk odpadów lub w zbiornikach na stacjach benzynowych.

Temat "wygooglałem", lecz nie znalazłem niczego podobnego, co by mi pasowało. Jeśli, ktoś byłby tak uprzejmy i podałby mi pomocna dłoń to byłbym niezmiernie wdzięczny.

pozdrawiam

Ramones
21 paź 2012, 21:01 Ramones

A moglbys sprecyzowac --pelzanie HDPE ? geomembrana HDPE ? Zwlaszcza w takich wyrobach jak zbiorniki lub izolacja skladowisk ?
Raz sie spotkalem z pelzaniem PE na zewnatrz podczas przetwarzania PCV na kalandrach kiedy byl dodany barwnik na bazie PE ,pelzal on zewnatrz dajac nierownomierne zabarwienie :))
Tak mi sie wydaje ze surowiec przeznaczony na takie wyroby jest juz od producenta sprawdzony wraz z atestami,certyfikatem itd .
Nie powiem ciekawy masz temat :))

Iebm
22 paź 2012, 11:59 Iebm

Sprawa jest prosta . Zacznijmy od okreslenia co to jest pełzanie polietylenu :

"Pełzanie jest to przyrost odkształceń trwałych w funkcji czasu pod wpływem działającego
stałego napręŜenia."

W myśl tej definicji proszę dokonać pomiaru trwałego ugięcia ściany membrany po obciązeniu ustaloną waga w czasie : np . tygodnia , miesiąca , kwartału , roku .

Pełzaniem nie nazywamy nierównomierne rozłożenie barwnika na nośniku PE podczas przetwórstwa .

Ramones
22 paź 2012, 17:29 Ramones

Masz racje w przypadku ktory opisalem powinienem uzyc okreslenia -barwnik "migruje",ale chetnie sie dowiem o tych problemach wiecej .

Anonymous
23 paź 2012, 16:22 *.228.253.56

Tak jak kolega napisał - muszę określić zmianę trwałych odkształceń w funkcji czasu. Dlatego poszukuje przykładowych metod badawczych lub stanowisk badawczych, do których nie są potrzebne duże wkłady finansowe lub zaawansowane technologie.

Iebm
23 paź 2012, 17:35 Iebm

Do tego badania potrzebne sa podstawowe przyrządy pomiarowe typu liniał . suwmiarka etc . Żadne koszty wydaje mi się

Iebm
24 paź 2012, 21:21 Iebm

Zapomniałem dodać że próbka musi być przez okres badań w stałych warunkach otoczenia - najlepiej zanurzona w zbiorniku z wodą termostatowaną ( grzałka akwariowa + termoparka }

Anonymous
26 paź 2012, 13:26 *.228.253.56

To wiem. Jeszcze mam pytanie, a raczej dwa:
1) Czy badanie może być przeprowadzane w stałej temperaturze w środowisku np. benzyny?
2) Siłę zamierzam przyłożyć prostopadle do powierzchni próbki, tylko nie wiem jak ją zamocować, tak aby nie otrzymać błędnego wyniku i nie wysunąć błędnych wniosków. Z jakiego rozwiązania najlepiej skorzystać?

Iebm
26 paź 2012, 16:05 Iebm

1. Nie stosowałbym benzyny
2. Zamocowanie to już zależy od kształtu detalu , nie może powodować pełzania :)