Problem z identyfikacją tworzywa
Teoria i praktyka

VANGUARD
13 sie 2012, 22:45 VANGUARD

Witam.
Jak już wspomniałem w temacie, mam problem z identyfikacją pewnego tworzywa. Jestem nowy i nie znam się na tym zbyt dobrze.
..a więc tak:

Jest to tacka pod płytę cd używana w digi packach(która zazwyczaj jest z polistyrenu), lecz ta przypomina mi bardziej PC lub PMMA. Jest przezroczysta giętka, trudno ją przełamać. Po podpaleniu pali się dalej sama(co wyklucza PC) Nie kapie, Płomień jest cały żółty(więc wyklucza PMMA). Trudno mi określić zapach, ale jest raczej miły nawet powiedział bym że słodki. Płomień kopci czarnym dymem, po zgaszeniu biały dym.
Jak już wspomniałem jestem w tym zielony, metody identyfikacji wyczytałem w sieci.
Wydaje mi się że opisałem to w miarę zrozumiale, więc czekam na odpowiedzi, z góry dzięki.

Piotrzawadzinski
14 sie 2012, 7:30 Piotrzawadzinski

Witaj.
Dwa lata temu spotkałem kopolimer ABS PA. Ma doskonałe właściwości mechaniczne. Pali się podobnie ale zdecydowanie ma zapach PS
Pozdrawiam

VANGUARD
14 sie 2012, 23:29 VANGUARD

Yhm. No tak.. Właśnie w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że raczej nie ma co szukać w tych i tak mało szczegółowych tabelkach, bo nie będzie to raczej czyste tworzywo, tylko właśnie coś z jakimś dodatkiem, utwardzaczem, zmiękczaczem czy czymkolwiek innym.
Dlatego właśnie pomyślałem, że świetną sprawą były by jakieś pomoce w identyfikacji blend.
Nie wie Pan Panie Piotrze(lub ktokolwiek inny) gdzie i czy w ogóle mógłbym coś takiego znaleźć?

Piotrzawadzinski
15 sie 2012, 19:37 Piotrzawadzinski

Trudno byłoby o taki poradnik ponieważ chemia tworzyw sztucznych rozwija się a szczególnie od czasu kiedy amerykanie "pomajstrowali" przy polimeryzacji niskociśnieniowej.Kilka lat temu dostali za to nagrodę Nobla. Efektem tego jest możliwość łączenia tworzyw które normalnie nie łączą się ze sobą albo się mieszają. Natknąłem się na randamowy kopolimer PE z PP który ma wszystkie zalety obu tworzyw i tylko jedną wadę, nie miesza się ani z PE ani z PP
Pozdrawiam

VANGUARD
15 sie 2012, 21:29 VANGUARD

Hmm.. ciekawe. No cóż, w takim razie będę jeszcze musiał trochę z tym pogłówkować. Dziękuję bardzo za info.:)
Pozdrawiam.

Anonymous
20 sie 2012, 7:35 *.210.11.166

A zapach palonej próbki nie przypomina Ci zapachu farbek 'plakatówek'?

Iebm
20 sie 2012, 20:02 Iebm

Stawiam na PMMA :)

VANGUARD
21 sie 2012, 0:08 VANGUARD

Kurcze.. naprawdę ciężko mi określić ten zapach. Dla mnie po prostu jest on przyjemny tzn. nie śmierdzi :-D ,ale powiem tak: Dałem powąchać próbkę znajomym i jeden z nich stwierdził, że ma zapach kredek, więc mógł by to być ten zapach a jakim mówi "Bbagins" a więc jeśli tak, to co by to mogło być? "Iebm" przeglądając te forum zauważyłem, że masz bardzo dużą wiedzę na temat tworzyw(przyznam się nawet, że czekałem kiedy w końcu poznam Twoje zdanie :) ), lecz przeglądając te wspomniane przeze mnie tabelki (wiem, że może wydać się to śmieszne bo nawet nie mam się co wykłócać z Tobą ;) ) ale do PMMA w ogóle mi to nie pasuje z racji tego żę np: pali się nie kopcącym, trzaskającym płomieniem.

Iebm
21 sie 2012, 8:55 Iebm

Przyznam że nawet przez myśl mi nie przeszło spierac się na ten temat , bo na odległość trudno dokonać identyfikacji , a wpływ dodatków tu raczej jest bardzo mały . Najprościej jest przesłąc próbkę , to rozwiązemy problem od reki :)

VANGUARD
21 sie 2012, 23:44 VANGUARD

hihi :D Okej. Tak też zrobimy :)