Wtrysk Pneumatyczny
Teoria i praktyka

Morno164
12 sty 2012, 19:20 Morno164

Witam. Potrzebuje informacji na temat wtrysku pneumatycznego. Krótko opisane podstawowe zespoły , zastosowanie takiej wtryskarki oraz np zdjęcie. Będę wdzięczny za każda informacje czy też link ponieważ sam nie znalazłem nic konkretnego. Z góry wielkie dzięki.

Iebm
12 sty 2012, 23:18 Iebm

Chyba pierwszy raz słyszę o wtryskarce pneumatycznej ? Możesz podać jakieś info ?

Morno164
12 sty 2012, 23:32 Morno164

Sam nic nie wiem na ten temat po prostu potrzebuje jakiś info o wtrysku pneumatycznym albo wtryskarce z napędem pneumatycznym albo o procesie wtrysku pneumatycznego tworzyw sztucznych. Generalnie nic konkretnego nie wiem prócz tego że mam coś na ten temat coś znaleźć. Szukając po internecie nie dowiedziałem się nic. Jedynie co znalazłem kilka starych aukcji w których sprzedawane były takie wtryskarki jednak nie ma opisu konkretnego.

Iebm
13 sty 2012, 16:50 Iebm

OK. Według mojej wiedzy wtryskarki dzielimy na dwie główne grupy ze względu na napędy ruchów : hydrauliczne i elektryczne . Jeszcze gdzieś funkcjonują ręczno-hydrauliczne ( zamknięcie formy ręczne , wtrysk hydrauliczny - Rybarczyk , Wiśniewski etc historia ) Jeżeli używa sie określenia wtryskarka pneumatyczna , to wpadam w popłoch , bo niewiele na ten temat wiem . Jak wiesz powietrze jest bardzo ściśliwe , więc nie możemy uzyskiwać powolnych , płynnych ruchów jakie często są potrzebne we wtryskarkach . Poza tym cisnienie robocze spręzonego powietrza to zaledwie 6-7 bar , czyli dla wtrysku termoplastów żadne . Znam zastosowanie spręż. powietrza do robotów obsługujących wtryskarki , zrzut detali z formy , ewentualnie napęd karuzeli przy małej wtryskarce pionowej. Nic innego nie przychodzi mi do głowy . Mówię o wtryskarkacz do tworzyw termoplastycznych , bo tylko takie znam. Jak się dowiesz czegoś więcej to napisz bo to mnie zaciekawiło. Powodzenia :)

Piotrzawadzinski
14 sty 2012, 16:48 Piotrzawadzinski

Witam. Wtrysk pneumatyczny ma wiele zalet, szybkość, niski koszt nośnika energii, niski koszt form. Ma przy tym podstawową wadę, nadaje się jedynie do bardzo małych elementów, na ogół 5-10G. Wiele lat temu w zakładach radiowych Kasprzaka pracowało bardzo wiele takich wtryskarek produkując elementy napędu do magnetofonów kasetowych. Formy były jednokrotne nie było to problemem ponieważ można było wykonać ok 30wtrysków na minutę co dawało jak łatwo policzyć do 1800 elementów na godzinę.W oparciu o to rozwiązanie zbudowałem 31 małych wtryskarek bez zamka z napędem hydraulicznym. Można było na nich wykonywać do 20 wtrysków\min,ale to już inna historia.
Pozdrawiam
Piotr

Morno164
14 sty 2012, 18:54 Morno164

Dzięki wielkie za odpowiedź. Stosuje się w ogóle jeszcze gdzieś te wtryskarki? Szukałem charakterystyki takiej wtryskarki po internecie i nic nie znalazłem odpowiedz wyżej to jedyne informacje jakie posiadam. Udało mi się znaleźć jeszcze zalety i wady urządzeń pneumatycznych, zakres ciśnienia powietrza w wtryskarce pneumatycznej (około. 0,4 - 1,2 MPa) oraz że stosuje się raczej wtryskarki z napędem elektrycznym. Mógłby mnie ktoś nakierować w jakiej np książce znajdę coś na temat tego typu wtryskarek? Ponieważ dalej potrzebuje coś więcej na ten temat.

Iebm
15 sty 2012, 10:47 Iebm

Pamiętam wtryskownie Kasprzaka , były tam małe Kuasy tłokowe z napędem mimiśrodowym , oczywiscie wiele innych maszyn , ale pneumatycznych nie pamiętam . Zresztą było to wieki temu , za Sylwestra jeszcze :) Pozdrawiam

Piotrzawadzinski
15 sty 2012, 13:21 Piotrzawadzinski

Witam. Wtryskarki z napędem elektrycznym sterowane momentem to najnowsze rozwiązania. Pamiętam jeszcze wtryskarki sterowane elektrycznie za pomocą wyłączników krańcowych. Te rozwiązanie porzucono ok 1960r.Wtrysk pneumatyczny to lata 1970 1980 w kasprzaku były to wtryskarki (o ile dobrze pamiętam)francuskie. Nie widziałem ich otrzymałem jedynie foldery i dokumentacje techniczną . Nie spotkałem później tego rozwiązania.Trudno będzie znaleźć cokolwiek na ten temat ponieważ były to czasy gdzie wszystko było tajne. Nie posiadam niestety żadnej literatury a cała moja wiedza na temat maszyn do przetwórstwa tworzyw jest w głównej mierze nabyta.Jeżeli masz jakieś konkretne pytania postaram się odpowiedzieć
Pozdrawiam
Piotr

Morno164
15 sty 2012, 22:02 Morno164

Generalnie jestem studentem i dostałem za zadanie dowiedzieć się podstawowych informacji na temat wtrysku pneumatycznego. Głównie chodziło o to bym dowiedział się co przykładowo można wytwarzać tą metoda, krótkie opisy 4 podstawowych zespołów (uplastyczniania , zamykania formy , napędowy i sterowania), jakiś schemat budowy czy też zdjęcie takiej wtryskarki.

Iebm
16 sty 2012, 22:11 Iebm

Dobry wieczór - kliknij na link :
http://www.renishaw.com/en/12-90-hsp-injection-moulding-machine--15259

Takie małe sprytne wtryskareczki pneumatyczne jeszcze funkcjonują na peryferiach branży :)