Styczeń 2022 1-2022/20
Okładka styczniowej odsłony "Plast Echo" być może nie bardzo koresponduje z aktualną porą roku, lecz za to doskonale zapowiada jeden z wywiadów, z którym możecie państwo zapoznać się na łamach pierwszego w 2022 r. wydania naszego magazynu. Rozmówcą red. Jacka Leszczyńskiego był Tateh Lehbib, twórca projektu Sand Ship polegającego na budowie domów dla uchodźców z Sahary Zachodniej z "cegieł" w postaci plastikowych butelek napełnionych piaskiem. O przedsięwzięciu tym pokrótce opowiedziała już w poprzednim numerze "Plast Echo" red. Alicja Dankowska, w swoim artykule "Domy z butelek", jednak dzięki wywiadowi z jego inicjatorem udało nam się dowiedzieć więcej odnośnie do genezy i przebiegu realizacji pomysłu, sytuacji uchodźców zamieszkujących pustynię, a także planów młodego inżyniera na przyszłość.
Jeśli chodzi o bardziej techniczne aspekty dotyczące branży tworzywowej, uwadze polecamy rozmowę z Michaelem Wittmannem, dyrektorem zarządzającym Grupy Wittmann, przeprowadzoną w ramach cyklu "Przyszłość Technologii Wtrysku". Poruszono w niej chociażby temat możliwości, jakie oferuje cyfryzacja sektorowi formowania wtryskowego, czy też roli, jaką odgrywa sztuczna inteligencja w procesach wtrysku. Z kolei w wywiadzie z dr. Karolem Nicińskim omówione zostały m.in. kwestie dotyczące przyszłości branży przetwórstwa gumy oraz trudności związanych z recyklingiem odpadów gumowych.
Zachęcamy również do lektury tekstów specjalistycznych przygotowanych przez współpracujących z nami autorów. Tym razem Marta Lenartowicz-Klik wzięła na tapet temat metod służących do identyfikacji tworzyw sztucznych, zaś Karol Niciński odniósł się do procedur czyszczenia form wulkanizacyjnych.
6 numerów w wersji drukowanej z przesyłką tylko 116,64 zł rocznie