Konformalne kanały chłodzące
Formy

Michal1984
23 lis 2012, 22:25 Michal1984

Czy miał ktoś z forumowiczów styczność z taką technologią wykonania kanałów chłodzących formy. Czy jest to naprawde tak efektywne jeśli chodzi o chłodzenie wyprasek. Mam pewne wątpliwości i przemyślenia względem tej technologi ale na razie nie będę ich ujawniał. Fajnie by było podyskutować na ten temat...

Iebm
23 lis 2012, 22:53 Iebm

Bardzo chętnie się przyłączę . Co do podawanej skuteczności w odbiorze ciepła to ja również bardzo wątpię w 30% skrócenie czasu chłodzenia detalu . Natomiast niewątpliwie takie rozwiązanie jest bardziej wydajne od standardowych kanałów , a co za tym idzie napewno z czasu chłodzenia coś tam się urwie. Ale koszt wykonania ?

Michal1984
24 lis 2012, 11:14 Michal1984

Hmmm myślę że co do wydajności względem standardowych kanałów to też jest różnie. Geometria wypraski a zwłaszcza jej grubość decyduje o szybkości schładzania do temperatury wypchnięcia. Tworzywa są izolatorami i to co nieco utrudnia nam życie przez tą właściwość Owszem może kanały konformalne są dobre przy miejscach trudno dostępnych ale czy tam z pomocą nie przychodzi nam brąz berylowy albo inne stale o dobrej przewodności cieplnej ? Sądzę że jednak tak. Co do ceny to nie mam bladego pojęcia jak one wyglądają ale na pewno nie jest to tanie. Co do 30% procent wydajności to myślę że to klasyczny trick marketingowy a słyszałem nawet o 40% i 50 %. Więc uważam że to całkiem ciekawy temat do rozmowy. Jak wiadomo na końcu zawsze chodzi o czas cyklu.

Iebm
24 lis 2012, 21:40 Iebm

Zakładając że przy tego typu kanałach skraacamy czas cyklu o 1-2 [sek } powstwje pytanie o rentowność - i tu pytanie do narzędziowców o ile podraża sie koszt formy przy stosowaniu kanałów konformalnych .

Anonymous
10 sty 2013, 12:40 *.48.145.195

Witam Panów i żałuję, że tak późno włączyłem sie do dyskusji.
Tematem konturowego chłodzenia elementów form wtryskowych zajmuję się już kilka lat (z biurami konstrukcyjnymi, narzędziowniami). Rzeczywiście 30% skrócenie czasu cyklu jest możliwe ale zależy to od kształtu i grubości wypraski, konstrukcji formy, gęstości i sposobu ułożenia kanałów itd.
Co do kosztów - w zależności od wielkości elementu, jego konstrukcji, ilości elementów od 400 do 6000 zł/szt ale jest to zawsze połączone z kompletną obróbką cieplną na żądaną twardość. Dodatkowo kanały układa się dowolnie w 3d.
Jeśli poszedłbym dalej w opisach zalet i stosowanych technologii byłaby to ewidentna reklama naszej firmy - czego oczywiście unikamy na forum. Jeśli temat Panów zainteresował - zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

Gerbito
14 kwi 2013, 21:20 Gerbito

Michał ty chyba się potroisz razy 3 aby czas cyklu był krótszy...
Żal bo no nie o to w tym chodzi a zwłaszcza jak produkcja do ciebie tirem wróci.
Jakie by chłodzenie nie było zawsze liczy się czym chłodzisz i co chłodzisz i masę jaką chłodzisz. No już prościej się nie da... .

Zabciacool
29 sty 2019, 17:26 Zabciacool

Gerbito, masz rację w przypadku chłodzenia, jednak nie zapominajmy o tym, że przy chłodzeniu konformalnym jest też termostatowanie konformalne. Czas chłodzenia jest oczywiście w miarę stały w zależności od detalu, jednak układy konformalne bardzo często wykorzystywane sa tam, gdzie proces wymaga zmiany temperatury elementów podczas płynięcia i podczas stygnięcia. Efektywnośc może być wówczas podniesiona. Owszem, nie będzie to 30%, ale gdyby się spiąć, do 10% można dojść, a przecież czas chłodzenia stanowi największą część w całym cyklu.

Ponadto niejednokrotnie forma uzyskuje swój gabaryt właśnie przez ograniczenia geometryczne uniemożliwiające dojść wszędzie z chłodziwem, niezależnie od tego czy jest to woda, czy glikol. Nagle pojawia się konieczność dorobienia kolejnego elementu lub jego wydłużenia i wykonania kolejnych bafli do wysupłania miejsca na dodatkowy obieg. Wówczas oszczędności na koszcie maszyny mogą być spore, więc przy znaczącym zapotrzebowaniu na detale gra jest warta świeczki.

To co mnie zastanawia to temat samego czyszczenia kanału chłodzącego w takich elementach. Zatkany oznaczałby konieczność ingerencji chemią lub wykonaniem nowego, bo mechanicznie przeczyścić się nie da. Warto zatem zabezpieczyć się w filtry przed wejściem do takiego kanału. Bawiliście się już kwestią filtrowania wody/glikolu przed wstawkami chłodzonymi konformalnie?

Bartek89
8 cze 2022, 22:58 Bartek89

Witam,

Chłodzeniem konformalnym możemy zdziałać cuda, albo nie zdziałać nic. Jeżeli nie mamy problemu zaprojektowania poprawnego układu chłodzenia, zapewniającego równomierne i odpowiednio wydajne chłodzenie i przy tym możliwego do wykonania metodami obróbki ubytkowej, nie ma sensu stosować chłodzenia konformalnego.

Pamiętać należy, że nie tylko czas jest tutaj ważny, ale również jakość wypraski. Z wykorzystaniem chłodzenia konformalnego jesteśmy w stanie zapewnić równomierność chłodzenia, a więc stosunkowo małe deformacje.

Inną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to przetwarzane tworzywo. Różne tworzywa wymagają różnej intensywności chłodzenia. Tworzywa amorficzne mają stosunkowo niską entalpie, a więc układy chłodzenia mogą być mniej wydajne niż układy pod tworzywa częściowo krystaliczne.

Kanały drukowane mają bardzo durzą chropowatość. Poprawia to niewątpliwie odbiór ciepła. Po pierwsze zwiększona jest powierzchnia odbioru ciepła, a po drugie przepływ cieczy szybciej staje się turbulentny. Jak wspomniał jeden z przedmówców, kanały czyści się stosunkowo ciężko, więc warto zadbać o dobrej jakości wodę.

Podsumowując, świetna sprawa, ale tylko tam gdzie jest to konieczne.