Koszty metody wtryskowej vs. Rotomoulding
Rotomoulding
Witam,
Nie pracuję w branży, a muszę przygotować dla szefa krótkie podsumowanie następującego problemu: czy te dwie metody w temacie są kosztowo porównywalne, czy też ewidentnie nie ? Jeżeli nie, to która z nich generuje większe koszty i b. proszę w 2 słowach dlaczego ?
Będę Państwu wdzięczna za wszelką pomoc !
Pozdrawiam
rotomoulding jest lepszy z kilku względów. Przede wszystkim jest bardziej ekonomiczny i pozwala na produkcję produktów dowolnych rozmiarów przy niskich kosztach. Dzięki temu nawet produkcja małych ilości jest opłacalna. Zresztą zerknij sobie na rotolution.com i u nich poczytaj o zaletach tej metody :)
Kolega wprowadza Panią w błąd. Obie metody są opłacalne tylko wszystko zależy od ilości, od gabarytów i skomplikowania detalu, który ma być produkowany. Produkcja wtryskowa jest to tak zwana produkcja masowa czyli formy są wielogniazdowe i pozwalają w krótkim czasie wyprodukować tak już wyolbrzymię miliony część i często bardzo precyzyjnych i skomplikowanych. Ze spadkiem ilości czyli im mniejsza produkcja tym staje się ona droższa ponieważ wtryskarka i forma nie są tanie to przy małych nakładach generują większy koszt przeliczajac na jedną sztukę jakiejś części.
Rotomolding czyli formowanie przez obrót formy w piecu jest opłacalne przy małych produkcjach rzędu nawet 100 sztuk. Formy są dużo tańsze niż w metodzie wtrysku i maszyna również. W rotomolding u można uzyskać bardzo ale to bardzo duże detale, np. Cały kajak.
Moim zdaniem obie metody nie są do końca porównywalne, ponieważ niektórych detali nie da się wytworzyć metoda wtryskowa a da rotomolding iem i odwrotnie.
Jeśli zdecyduje się Pani na kształtowanie elementów metodą rotomoulding, czyli formowania rotacyjnego tworzyw sztucznych, znam firmę, która rzetelnie wykonała by to zlecenie w korzystnej cenie. :) Wielokrotnie już przytrafiło mi się z nią współpracować i wiem, że Pani pracodawca powinien być zadowolony z jakości usług jakie oferują.
Firma jest terminowa, produkty wysokiej jakości i wykonane zgodnie z ustaleniami, mowa tu o firmie www.rotolution.com, która ma ogromne doświadczenie w m.in. produkcji dowolnych rozmiarów form z aluminium i stali. Poza tym najdzie Pani u nich wsparcie w produkcji zarówno dużych elementów, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, jak i również w przypadku artykułów z tworzyw sztucznych o niewielkich gabarytach i dużym stopniu szczegółowości. Serdecznie polecam, firma rzetelna z którą jest dobry kontakt.
Natalak #(on) napisał:rozwiń+
Witam,
Nie pracuję w branży, a muszę przygotować dla szefa krótkie podsumowanie następującego problemu: czy te dwie metody w temacie są kosztowo porównywalne, czy też ewidentnie nie ? Jeżeli nie, to która z nich generuje większe koszty i b. proszę w 2 słowach dlaczego ?
Będę Państwu wdzięczna za wszelką pomoc !
Pozdrawiam
Jak już koledzy wspomnieli każda z tych technologii ma swoje zalety i wady . jeżeli detal jest wykonalny technologią wtrysku to prawdopodobnie własnie w ten sposób trzeba go wytwarzac ( oczywiście olbrzymią rolę odgrywa ilość detali do wykonania ) Z kolei roto pozwala na produkcję wyrobów przede szystkim wielko gabarytowych - duże beczki , pojemniki , zbiorniki etc . Tak tez odpowiedź nie jest jednoznaczna w przypadku gdy nie znamy wielkości i konstrukcji detalu oraz nakładu