Kruchy regranulat
Dodatki i modyfikatory
IEBM - tak pytający dostał swoją odpowiedź i tego nie kwestionuję. "Pieję" do Twoich cyferek - ja mogę podać swoje i wykazywać inny ( no właśnie u Ciebie jaki? ) stosunek mieszania "zdegradowanego" z "polepszaczem" ale to niczego nie udowodni ( Ramones - te wyliczenia są nieprecyzyjne i podane tylko na utrzymanie swojej tezy. Znajdź mi człowieka, który kupi tworzywo za 2,5 by mieszać go 50/50 z elastomerem za 7,5???!!!).
Poza tym naprawdę rzadko zdarza się by czysty PP tak naprawdę był w takim stopniu zdegradowany, by absolutnie do niczego się nie nadawał. Znacznie częściej jest po prostu wypełniony kredą, talkiem, włóknem, zmielony z lakierem, lub pomieszany z niewiadomo-czym. Poza tym kruchy czy może łamliwy?
PP+kreda=dobra sztywność ..i wyższa łamliwość.
Uważam, że nie ma co pastwić się nad zdegradowanym tworzywem bo najczęściej nie w tym problem. Tak jakość ma swoją wartość i tego nie neguję, jestem za - dla mnie firmy stawiające na jakość są dużo lepszymi klientami i naprawdę potrafię Jakość docenić ;-), ale raczej w takiej dyskusji nikogo nie przekonasz a tylko wylewasz żale ( tak ja to odebrałem ). Poza tym przekonaj producenta czarnych kapturków na znicze, że lepiej wydać 5zł na kg tworzywa niż tworzyć mikstury ze składników za 1,60zł / kg ;-) będziesz miał mój dozgonny szacunek.
A wracając nieco do tematu, to może tak zwyczajnie ktoś kupił np. 10ton "super okazji" za w/w 1,60 i teraz dwoi się i troi żeby zminimalizować straty? Być może są ludzie których taka strata by nie zabolała, wyrzucili wszystko do kosza, jeszcze zapłacili za utylizację i potraktowali jako nauczkę, ale osobiście nie znam żadnego.
Pozdrawiam
Nie za bardzo zgadzam sie z Toba.Podales przyklad kapturka do zniczy do ktorego uzywa sie tylko 2 znane mi materialy PBT oraz PA w org.drogie jak cholera a w przemiale ? I ze znanych mi producentow stosuja oni modyfikatory za ktore placa ponad 8zl/kg --jakie to mam nadzieje ze wiesz.Wiec mamy tu producenta ktory kupuje przemial 1.80-3zl i modyfikator za 8zl/kg jasna rzecza jest ze nie miesza ich w stosunku 1:1
Tak masz rację, kapturki to w większości przypadków PBT lub PA oba najlepiej wzmocnione 30% GFem i raczej tylko i wyłącznie w przemiale. Ale widziałem też produkcję z PP i PA + PP oraz PPO ( nie mylić z polipropylenem! ) gdy producent nie mógł pozyskać wystarczającej ilości PA i PBT w interesującej go cenie ( odpierając IEBM - tak, taki kapturek z PP to ewidentny brak jakości zwłaszcza po zapaleniu znicza, ale to już inna historia ).
Poza tym ( i to pewnie lepszy przykład - biję się w pierś ) podstawki do zniczy to już głównie PP/HDPE i cokolwiek uda się zmieścić w środku ;-)
A co do podawanych cen - sprzedaję tworzywa, więc pozwolisz, że na ten temat nie będę się wypowiadał - uwaga była tylko do tego, że czarny lub "mix na czarny" PP KIEPSKIEJ jakości bliższy jest cenom 1,6-1,8 niż 2,5 a dodatek elastomeru do takiego tworzywa raczej też nie w oryginale ale w przemiale lub regranulacie i wtedy to też nie jest 7,5 i stosunek max 4:1 ( inaczej trudno to nazwać "dodatkiem" ).
Odpowiedź : otóż ja nie mieszam zdegradowanych polimerow - dla mnie jest to bezwartościowy odpad . Po drugie - jeżeli potraktujemy to jako bezwartosciowy wypełniacz - to wsadze go ile się da ( np. ostatnio zrobiłem profil WPC 130 phr wypełniacza - do 100 kg PVC ) . Ale to zupełnie co innego . Pytanie było o możliwość uatowania zdegradowanego polimeru - i tyle w sprawie . Na zakończenie dodam że Twojej firmy nigdy nie polecę swoim Klientom jako źródło tworzyw - różnimy się w podejsciu do problemu zasadniczo