Niedolew i przypalenie
Wtryskiwanie

Tomek0x57
4 kwi 2012, 2:39 Tomek0x57

Był u nas następujący problem. Na wyprasce - skrzynce balkonowej był z jednej strony na krótszym boku niedolew z drugiej strony przypalenie oraz zdmuchy z formy stałej miały problem z przeniesieniem wypraski na formę ruchomą.
Manipulowałem punktem przełączenia, ciśnieniem docisku, czasem docisku i prędkościami oraz ciśnieniem w różnych fazach wtrysku. Podkleiliśmy też na formie kody kreskowe tworząc tak jakby kanał odpowietrzający.
To się działo przedwczoraj, dziś produkcja już szła bezproblemowo. Nie wiem, co zostało pozmieniane. Moje pytanie:Jak Panowie zabrali by się do tego problemu?

Iebm
4 kwi 2012, 7:21 Iebm

1. Forma stała - znaczy strona matrycowa , a ruchoma - stemplowa ? To masz na myśli .
2. Opis zbyt skromny , trudno tu komentować . Na pierwszy rzut oka jakby nierówne płynięcie w gnieździe

Yellow
4 kwi 2012, 13:14 Yellow

Witaj Tomek0x57 tak jak napisał Iebm może to być zły balans a także złe odpowietrzenie formy. Z tego co napisałeś to po podklejeniu problem znikł i raczej to jest tego przyczyna.
Ja zawsze jak pojawia się jakiś problem to zanim cokolwiek zmienię to sprawdzam czy forma jest czysta oraz czy chłodzenie formy jest prawidłowe (wystarczy dotknąć przewodów chłodzących żeby się upewnić czy jest chłodzenie lub termostatowanie).

Pozdrawiam
Yellow

Yellow
4 kwi 2012, 15:10 Yellow

Aha i jeszcze jedno Tomek0x57

Ile masz punktów wtrysku na tym detalu, jaki to materiał i czy używasz przemiału?

Pozdrawiam
Yellow

Tomek0x57
4 kwi 2012, 23:36 Tomek0x57

Iebm napisał:
1. Forma stała - znaczy strona matrycowa , a ruchoma - stemplowa ? To masz na myśli .
Tak, wypraska zostaje na stronie matrycowej.Forma jest jednogniazdowa, z dwoma punktami wtrysku, surowiec to polipropylen (oryginał). Wypraska tak jak pisałem to skrzynka balkonowa o wymiarach 20 cm szerokości, 60 cm długości, wysokość 20 cm, grubość ścianki ok 3 mm. Przemyłem podział formy w miejscu, gdzie występowało przypalenie.Czy manipulowanie dociskiem ma jakiś sens przy usuwaniu przypalenia czy przede wszystkim należy obniżyć prędkość wtrysku?Problem zaczął się po przestoju, z niezakręconą wodą. Jak to jest z podgrzewaniem gorących kanałów, widziałem rozrzut na sterownikach od 140 do 240 stopni C? Ma to związek z długością cyklu? No i jak jest z chłodzeniem wodą, nieraz woda jest odkręcona w połowie innym razem na full? Sposób chłodzenia wydaje mi się mało precyzyjny.

Yellow
5 kwi 2012, 9:09 Yellow

Witam,
Tomek0x57 co do problemów z przypaleniami i niedolewami to według mnie jeśli to występowało po różnych stronach punktów wtrysku to może to być problem z przytkanym jednym wtryskiem. Najlepsza metoda do sprawdzenia tego to wyłączenie docisku i sprawdzenie jak płynie materiał z tych wtrysków. Jeśli wszystko jest ok to materiał powinien płynąć w miarę równo.
Co do bawienia się dociskiem i eliminacji przypaleń to raczej to nic nie da. Baw się prędkością wtrysku jak coś.
Jeśli chodzi o rozrzut temperatur na gorącym kanale to założenie jest takie żeby były takie same temperatury na punktach wtrysku. Sterownik musi także utrzymywać zadane temperatury (nie może temperatura ciągle skakać).
Co do chłodzenia formy to również chłodzenie musi być stałe to znaczy że cały czas ma być taki sam poziom na rotametrze bądź taka sama temperatura na termostacie bądź na chłodni.

Pozdrawiam
Yellow

Tomek0x57
5 kwi 2012, 17:56 Tomek0x57

Wyłączenie docisku, to ustawienie punktu przełączenia na 0, tak? Jeśli byłby problem z płynięciem to po stronie przytkanej dyszy będzie większy niedotrysk, dobrze rozumiem?Żeby zniwelować przypalenie zmniejszam prędkość wtrysku i w drugiej kolejności ciśnienie. Gdy uda mi się wyeliminować przypalenie to zmniejszam wartość punktu przełączenia, żeby zniwelować następnie niedotrysk. Jeśli wartość poduszki zbliża mi się do zera, to pobieram więcej surowca. Sprawdzam chłodzenie formy i myję ją wcześniej, jakie jeszcze czynności można wykonać?

Yellow
5 kwi 2012, 19:53 Yellow

Witam,
Tomek0x57 ja na Twoim miejscu najpierw bym sprawdził czy forma jest czysta i później sprawdził chłodzenie. Kolejność dowolna :)
Jeśli chodzi o wyłączenie docisku to nie dawaj punktu przełączania na zero tylko daj czas ciśnienia docisku na zero a czas który wyzerowałeś dodaj do czasu chłodzenia na ten jeden strzał. Jeśli będziesz mieć problem z wtryskami to po jednej stronie będziesz mieć więcej tworzywa a po drugiej mniej.

Co do reszty to się z Tobą zgadzam jeśli chodzi o poduszkę, punkt przełączania itd.

Pozdrawiam
Yellow

Iebm
7 kwi 2012, 7:08 Iebm

1. Dwa punkty wtrysku umieszczone symetrycznie powinny dawać symetryczny przepływ tworzywa w formie . Drobne różnice można niwelować róznicowaniem temperatur dysz w zakresie około 10 stopni. Jezeli to nie pomaga , to mamy do czynienia z problemem z GK : uszkodzenie grzałki w rozdzielaczu , zagniecenie stożka dyszy , zatkanie dyszy.