Nierówne barwienie surowca
Teoria i praktyka
Witam.
Mam problem z zabarwieniem detalu. Barwnik transparentny 1-procentowy. Na detalu wyraźnie widać smugi, nierownomiernie rozprowadzone zabarwienie. Do tego wtrysk wtryskowi nierówny tzn.co któryś jest jaśniejszy niż poprzedni.
Forma 8krotna, GK, grubość ścianki 1,5 do 2mm. Temperatury cylindra - 200, 205, 210, 215. Temperatury gniazd średnio 180. Surowiec PP (hp54.
Proszę o pomysły poniewa któryś raz z kolei robimy połowę zlecenia na młyn żeby jeszcze raz zrobić z przemialem co dale tylko trochę lepszy efekt.
Jeśli mielicie to i jest lepszy efekt to tak jak napisał IEBM zbrylcie to.
Co do produkcji pierwotnej to jaki to jest kolor i co tą za detale?
Wydaje mi się że na PP są trochę za niskie temperatury.
Martwi mnie to co napisałeś że co jakiś czas detale wychodzą bielsze od pozostałych i teraz:
- może elektryzuje się wam tworzywo z barwnikiem i co jakiś czas lepi się to do leja zasypowego i później zlatuje to do ślimaka i dlatego taki efekt,
- pobaw się też prędkościami dozowania, wtrysku, temperaturami cylindra i spróbuj wyrównać temperatury na cylindrze i GK tak żeby nie było tak drastycznego przejścia pomiędzy nimi,
- tak jak napisał wcześniej IEBM pobaw się również przeciwciśnieniem,
- może źle też jest to wymieszane w mieszalniku bądź to ręcznie mieszacie?
To by było chyba na tyle.
p.s. robicie z PP i transparentnego barwnika?
Co to za produkcja?
Pozdrawiam
Yellow
Zwróciłeś uwagę jak wygląda tworzywo wylewające się z ustnika? Porównywalne do detalu? Chłopaki już najważniejsze powiedzieli. Ja tylko mogę dodać że ostatecznie spróbować zmienić barwnik. Czy na tym GK robiliście na innych tworzywach czy tylko ten?? Spiętrzanie konkretne??
Detal to nakretka z klapka. Kolor jasny zolty. Zle wymieszanie odpada gdyz wymieszalismy to recznie dla pewnosi w 8kilowych porcjach. Barwnik sie nie elektryzuje. GK podniesione rownomiernie do 200stopni. Z ustnika na pierwszy zut oka wszystko wyglada ok choc trudno stwierdzic jednilotosc . Przy ostatniej produkcji 350 kg poszlo na mlyn zeby jeszcze raz wymieszac to tylko 35 kg oryginalu. Na tych GK co i raz idzie inny kolor. Dodam ze maszyna z tego roku produkcji, GK firmy masters czyli to nie wada techniczna sprzetu.
O zmiane barwnika ciezko gdyz dostajemy go ze zleceniem od firm zamawiajacych i chca konkretny odcien i kolor. Mielenie to ostatecznosc choc to duza strata energi, 4 dni produkcji na przemial zeby znow zaczac od nowa. Na wszystkich naszych GK robimy tylko z PPhp548. Przy ostatniej produkcji 4 osoby bawily sie ustawieniami chyba juz wszystkimi mozliwymi, a jednak nie bo problem nadal jest.
Kolego czy wy chcecie zabarwic na kolor transparentny
Moplen HP 540N ?
Podales na skroty PP 54 =odbieram to jako Moplen 540 N --zgadza sie ?
Bo jesli sie zgadza to gratuluje Waszemu technologowi produkcji -Moplen HP540N jest copololimerem i jak bys nie kombinowal nie da sie go zabarwic na kolor "transparentny".
Moplen H P 548 R
Zamierzalem wpisac pelen symbol surowca, nie wiem jakim cudem wyskoczylo to cos.