POM czy PA
Tworzywa techniczne
Witaj,
Na jakiej wtryskarce planujesz produkcję? POM łatwo ulega degradacji termicznej i znacząco wtedy obniżają się jego właściwości użytkowe.
Skurcz POM-u jak i PA jest bardzo duży, dlatego ważne jest aby naprawdę wysoką temperaturę formy zastosować. W innym wypadku, ciężko będzie uzyskać wymaganą tolerancję użytkową.
Ja pracuję głównie z PA6, PA6+GF, ale także z POM-em. Wredne w przetwórstwie tworzywo, ale zmiana wymiarów pod wpływem wilgoci mniejsza niż dla PA, skłaniałaby mnie do wyboru POM-u do tego zastosowania.
Angitt napisał:rozwiń+
Klient chce nam zlecić produkcję zębatki i zastanawiamy się z jakiego materiału to wykonać bez włókna.
Czy lepszym materiałem będzie POM od PA?
Według nas na zębatkę itp detale POM jest odpowiedni ale podobno go się gorzej przetwarza niż PA prawda to?
Jezeli nie pracowales na POM-e to doradzal bym znalezc kogos kto ma doswiadczenie z nim.Zdecydowanie POM jest przeznaczony do takich detali Warto dobrac odpowiedni kopolimer POM-u,ktory jest bezpieczniejszy od homopolimeru!
Wszystko zależy od tego jakie obciązenia mechaniczne będzie przenosić zębatka . Z POM-u robiło sie rolki i kółka do kaset video , magnetofonowych - ot ta klasa obciązeń . Natomiast powyżek to już PA + WS ewentualnie . POM jest upierdliwy bo ma waski zakres temp. przetwórstwa i jak sie go przegrzeje to niemile się degraduje - silne gazowanie , eksplozyjny - ale można sie przyzwyczaić . Ale surowiec trzeba dobrac pod kątem użytkowym , a nie naszego nosa