Problem ze śladami w miejscu wtrysku po zmianie koloru granulatu
Wtryskiwanie
Kha1982 #(on) napisał:rozwiń+Dzień dobry,
Po kilku miesiącach wracam do tematu innego koloru w miejscu wtrysku. Niestety wszystkie pomysły z powyższych postów zostały odrzucone i nawet nie wypróbowane powód - kierownik danego działu wie lepiej:)
Przejście na inny kolor trwa godzinami co generuje niesamowity odpad składowany na magazynie bo nie ma młynka/kruszarki do produkowanego asortymentu.
Dział ma się powiększyć o kolejne wtryskarki więc odpad będzie podwójnie taki.
Ja nadal szukam pomysłów teraz również co zrobić z takim odpadem - sprzedać? więc wszystkie odpowiedzi mile widziane.
Forma GK materiał ABS czysty plus barwnik
Mój ostatni pomysł czyszczenie suchym lodem - opłacalne?
I czy w Państwa firmach też jest problem z utrzymaniem czystości form - inne detale w maszynie, wycieki chłodziwa i temu podobnych, częste dymienie z form?
Cześć,
przykro słyszeć że kierownik wie lepiej i nie chce zaingerować żeby zminimalizować ilość odpadu, straszne to no ale ktoś na to pozwala.
Po drugie, czyszczenie suchym lodem nie wyeliminuje problemu z odpadem bo to idzie albo z cylindra albo z układu GK bo nie dałeś odpowiedzi czy na 100% to nie leci z agregatu wtryskarki. Suchy lód jest do czyszczenia powierzchni form i urządzeń i nie da się nim dostać do środka układu GK bez jego rozebrania.
Odnośnie czystości form, maszyn, dymienia z form to to wszystko zależy jakie firma i pracownicy mają do tego podejście, niestety. Tutaj kłania się "kultura techniczna" zakładu i ludzi tam pracujących.
A jeśli chodzi o odpad to chyba najlepiej to komuś sprzedać. Sami musicie zobaczyć co lepiej się Wam będzie opłacało.
Pozdrawiam
Yellow®
Dziękuję bardzo. Też miałam zaproponować temat sprzedaży????
Iebm #(on) napisał:rozwiń+Anonymous #(on) napisał:Dziękuję bardzo. Też miałam zaproponować temat sprzedaży????
Problem tkwi w rozdzielaczu. Kto wie czy nie byłoby taniej mieć zamienny rozdzielacz i wymieniać na czysty przy zmianie koloru
Cześć IEBM,
najpierw należy wyciągnąć GK i zobaczyć jak to wygląda.
Sprawa może być do rozwiązania od ręki niewielkim kosztem, no ale to najpierw należy wyciągnąć i zobaczyć co i jak.
Pozdrawiam
Yellow®
Yellow #(on) napisał:rozwiń+Iebm #(on) napisał:Anonymous #(on) napisał:Dziękuję bardzo. Też miałam zaproponować temat sprzedaży????
Problem tkwi w rozdzielaczu. Kto wie czy nie byłoby taniej mieć zamienny rozdzielacz i wymieniać na czysty przy zmianie koloru
Cześć IEBM,
najpierw należy wyciągnąć GK i zobaczyć jak to wygląda.
Sprawa może być do rozwiązania od ręki niewielkim kosztem, no ale to najpierw należy wyciągnąć i zobaczyć co i jak.
Pozdrawiam
Yellow®
Pozdrawiam Marcin
Anonymous #(on) napisał:rozwiń+Dzień dobry. Mam do was pytanie. Pracuje w kontroli jakości na dziale wtryskarek i szukam podpowiedzi na niżej opisany temat.
Problemem jest wybarwianie w miejscu wtrysku po zmianie koloru np. przechodząc z czarnego na niebieski na niebieski powstają czarne pajączki. Generuje to bardzo duży odpad na 100 szt. produktu odpada 70 szt. Operatorzy twierdzą, że nie są w stanie nic z tym zrobić ponieważ musi się to samo oczyścić ewentualnie musieliby wyjmować całą formę czyścić i znowu montować co zajmuje około 2 dni. Wtryskarka jest firmy Bole, granulat firmy LG tech abs plus barwnik. Czy można uniknąć takiego odpadu i szybciej niwelować powstały odpad. Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Podstawa to czyszczenie wszystkiego, przez co przechodzi materiał. Suszarka, podajniki (w tym filtry!!!), przewody, lej, ślimak. Jedna granulka czarnego, która zostanie gdzieś (np. przy rewizji suszarki) ciągnie się na wiele wtrysków. To samo z pyłem z filtrów.
Brak chęci do przetryskiwania agregatu (i formy) pomijam milczeniem. Ale może uda się przynajmniej spróbować ze środkami czyszczącymi, na pewno można dostać materiał na próby za darmo. Są rozwiązania, pozwalające na wyczyszczenie jednym woreczkiem.
Walczyliśmy też kiedyś z tym problemem, okazało się, że bruździ nawet czoło dyszy - bezwględnie trzeba go wyczyścić po przetrysku (my używamy czyściwa tekstylnego) przed dojechaniem do ustnika formy - inaczej przyklei się też tam i będzie smużyć.
A jak macie dużo odpadu do odsprzedaży, to warto skontaktować się z firmą Forplastics.
Z doświadczenia wiem, że do ludzi najbardziej przemawiają liczby.
Sugeruję policzyć ilość odpadu i podać kwotę strat z tego tytułu. Jak byśmy chcieli liczyć tak na serio to jeszcze koszt pracy maszyny i pracownika też trzeba doliczyć do strat.
Większość czynności sprawdzających można zrobić tutaj bezkosztowo, dopiero jak okaże się, że coś z układem wlewowym jest nie tak, wtedy mogą być jakieś koszty. To też myślę dobry argument.
Tak jak koledzy wyżej piszą, sprawdzić czy suszarka i filtr od zaciągu są dobrze wyczyszczone, czy z agregatu nie leci zabrudzone tworzywo, czy dysza, która dojeżdża do formy nie ma na powierzchni poprzedniego tworzywa (a to lubi być zawalone jak pracownicy o to nie dbają).
Można też zrobić test drogą eliminacji- czy macie inną formę, która nie miała takich problemów? Jeśli tak to załóżcie na tę maszynę, jeśli nie wyjdą smugi to znaczy, że na 90% problemem będzie TA KONKRETNA forma. Jeśli problem na innych jest taki sam- może być wtedy kwestia agregatu, leja zasypowego czy dyszy.
Miałem podobny problem na wyrobach ABS i jeśli dobrze widzę, to to "kółko" jakie się odbija na detalu jest dosyć poszarpane (zarys zamkniętej iglicy w kanale wlewowym). Bez rozebrania tego nie rozwiążecie problemu. Może być tak, że ktoś nie chce tego ruszać bo....nigdy tego nie robił. Wtedy poszukajcie firmy serwisującej Gorące Kanały, by się tym zajęli.
Mój e-mail: andacrea@gmail.com.
Jest rok 2024 więc późno. Jeśli problem nie został rozwiązany, proszę o info i zamieszcze tu kika wskazówek. Najczęstszą przyczyną tego typu problemu jest lenistwo i brak wiedzy.
Będzie trochę nie po polsku..
Wyczyścić pneumatycznie cały układ.
Wykręcić Düse i dokładnie wyczyścić, gwint agregatu też. Zamontować Düse. Rozgrzać agregat do 320 stopni i przy max ciśnieniu przed ślimakiem i max prędkością przy otwartej Düse extruderować PP Gf 30%. Jak będzie czyste, zamknąć Düse i przy 200bar zadozowac, ustawic wlasciwa temp doczekać 15 minut i odszprycować. Potem zadozowac wlasciwy material, dojechać agregatem do formy i przeszprycować ją pulsacyjnie (naciskając co 4 sekundy). Jeśli ma gorący kanał, ustawic na 300 i szprycujac pulsacyjnie zniżać temp.
Do czyszczenia ślimaka można użyć drogiego Asaclean, tańszego CorduBlend, albo samemu zrobić tania mieszanke: PPgf+PMMA. Uważać z wysoką temp. i ciśnieniem przed ślimakiem.