Przegrzewanie cylindra.
Wtryskiwanie
Cześć,
mam do Was kolejne pytanie. Podczas plastyfikacji powstaje dużo ciepła, ale czy możliwe jest aby podczas dozowania pmma na slimaku 85 mm, przy obrotach 60-70 rpm, i przeciwciśnieniu około 150 barów cylinder przegrzewał sie (maszyna Haitian Mars)? Czy raczej może to być problem z maszyną? Pracowałem na kilku maszynach gdzie wtryskiwany był pmma (Battenfeldy), ale nigdy nie spotkałem się z czymś takim.
pozdrawiam
Witaj,
ogólnie to jest to możliwe bo to wszystko zależy od:
- budowy ślimaka i jego długości
- nastaw parametrów i temperatur przetwórstwa
- rodzaju tworzywa
- drogi dozowania
Sprawdź czy temperatury na cylindrze są odpowiednie, czy obroty ślimaka są odpowiednie i zobacz w karcie technologicznej tworzywa co zaleca producent. Zastanawia mnie jeszcze te wysokie przeciwcisnienie. Zmniejsz je i zobacz czy się poprawiło.
Pozdrawiam
Yellow
na tym materiale tzn rodzaju materiału zjadłem własne nerwy, czas itp mocno upierdliwe, oczywiście że taka sytuacja dla PMMA może być, producenci nie mają ściśle OKREŚLONEJ geometrii ślimaka bynajmniej LG...
pytanie nr uno i w sumie najważniejsze jakiego PMMA używasz a przede wszystkim jaki ten materiał posiada MFI oraz jak ten materiał suszysz (ile % zawilgocenia towaru masz po wysuszeniu)
Niestety nie wiem jakie jest MFI, musałbym to sprawdzić. Suszone jest w 80 stopniach celsjusza około 3 godzin. Na maszynach Battenfelda nigdy tego problemu nie było, tylko teraz na Haitianie to zauważyłem, Na tej samej maszynie na ABS też przegrzewa z tym że na dwóch strefach także mo,żliwe że to wina maszyny tzn. jest błędne wskazanie.
Póki nie wiemy jaki to typ PMMA możemy pogdybać teoretycznie, tj. Haitiany (bynajmniej te z którymi mam kontakt) nie są zaciekawymi maszynami - wole pracować na 10lat starszym Storku dla przykładu, dla PMMA potrzebne jest rygorystyczne trzymanie nastaw temp na cylindrze, a skoro mówisz że przegrzewa nawet dla ABS więc nie ma co szukać winy po stronie PMMA.
Rozwiązanie jest proste skoro na Batenffeldach nie miałeś takiego problemu to planuj produkcje PMMA na nich :)
Albo zrób najpierw porządek z maszyną, sprawdź rodzaj materiału i analiza idzie dalej;)
PS: swoją drogą jak zabierasz się za przetwarzanie takich materiałów jak PMMA gdzie MFI (MFR) może byc zależne od niecałych 2 do 15 (g/10min) to bardzo ale to bardzo ważne jest wiedzieć z czym ma się do czynienia.
Trudno powiedzieć. Od tamtej potry forma nie wisiała na tej maszynie. Teraz załozona jest na zupełnym nowym Kraussie i również jedna strefa (pierwsza) przegrzewa. Dziwi mnie to, że akurat początek grzeje. Przy odpowiednio małym przeciwciśnieniu - około 100 barów temp. jest wyższa o jakieś 5-7 stopni na tej strefie. Czekam, aż będzie szedł na tej maszynie ABS bo ciekawi mnie czy to PMMA tak grzeje.
Mam kilka pytań: Wcześniej już tak działo się na tej maszynie (i co to za maszyna)? Jak zmieniasz przeciwciśnienia i obroty to coś się dzieje z temperaturą? Czy jak wyciągnąłeś slimak i wyszyściłeś to coś po nim widać tzn. zmiana koloru itp? A może ktoś grzebał przy maszynie z elektryką i pozamieniał np. termopary?