Redukcja wagi wypraski
Wtryskiwanie
Nie sadze Ibem --do spienienia PA 6.6 potrzebny jest spieniacz pracujacy w temp.min 280C wiec musial by byc specjalnie skomponowany tylko naprawde pytam sie o sens spienienia PA ? !
Jesli chodzi o spieniacze to jest ich sporo typow i kazdy przypisany do odpowiedniego tworzywa zupelnie jak z uniepalniaczami wiec sprawa nie jest tak oczywista jak sie wydaje !
Dobze Ramones masz we wszystkim racje tylko ze mam problem na grubo gabarytowym detalu z Pa 6 15% włókna i przy wtrysku mam zapad oczywiscie prubowalem na rużne sposoby, moge go mocno zmniejszyć ale nie zredukować do zera, najgorzej ze wlewka na to nie pozwala, miałbym troche wieksze pole do popisu przy GK ale no niestety, konstrukcja na to nie pozwala a raczej oczywiste i durne cieńcie kosztów. Ale z gury dziekuje bardzo za odpowiedz na nurtujące mnie pytanie dla Ibema i Ramonesa.
Producent tworzywa wie , że przy określonej konstrukcji detalu moga wystąpić rózne wady , które są tolerowane lub nie . Wie również że są spieniacze - enzo , egzo , które pomagają np. eliminowac te wady . Temp uwolnienia gazu jest rózna - tu zgoda z Ramonesem , bo spieniacz jest skonfigurowany do temp. przetwórstwa danego tworzywa - nie może uwalniać gazu za wczesnie czy za późno , bo wtedy wiecej z tego szkody niż pożytku
Gerbito ja nie jestem guru w przetworstwie bo sa od tego lepsi na tym forum ode mnie ale zdradze ci jedna taka tajemnice ,kiedys przetwarzajacy PA6 ze stiilonu Gorzow aby zapobiec zapadnieciom wrzucali wypraske do oleju o temp.120C Tak jak rozumuje tworzywo PA6 nie nadaje sie do wyprasek o duzych gabarytach bo samo w sobie w kartach technicznych zawiera ze moze byc skurcz do 5% wiec nic dziwnego ze tak sie dzieje --parametry wytrzymalosciowe musisz zachowac ze spieniaczem ktorego nikt prawdopodopobnie nie produkuje juz nie ,ale zapady masz i nie mozesz sobie z tym poradzic !!HMM 15%GF --troche dziwne wymogi bo ciezko kupic org. z zawartoscia 15 % GF --szukal bym ratunku w tkzw.polepszaczach czyli srodkach zmniejaszajacych skurcz PA6 !!
PS."Wiesz ale ten patent z olejem o tem 120 C to jest patent starej Gwardii i sprawdzony "
Gerbito napisał:rozwiń+
no tak ale puźniej z oleju wycierać i mordować sie... sprubuje cos pokombinowac z ulepszaczami ale kompieli w oleju też nie odmówie, dam dla szefa niech sie ubabra po łokcie abym tylko aparatu nie zapomniał
Daj znac jak sobie poradziles no i ewentualnie wrzuc fote szefa !!
Panowie, macie po troszę wszyscy rację ze spieniaczami. Niestety nie do końca.
Można używać spieniacza - poroforu (specjalnej mieszanki) do poprawienia parametrów przetwórstwa - wtrysku, bez efektu spieniania:
- rozkład spieniacza na dwutlenek węgla w układzie plastyfikującym, ze względu na panujące tam ciśnienie powoduje stan płynny dwutlenku węgla. Postać płynna gazu działa jak czynnik poślizgowy, tworzywo łatwiej "płynie", można stosować niższe temperatury przetwórstwa, można uzyskać również redukcję wagi wypraski (dzięki łatwiejszemu wypełnianiu formy, niższemu ciśnieniu docisku).
- pozostawione ciśnienie docisku (większe czy mniejsze) eliminuje w formie resztki mikrokomórek gazu i ślad po spieniaczu znika.
Użycie spieniacza do likwidacji wciągów i zapadów ma za zadanie pozostawienie mikrokomórek gazu jedynie w miejscach powodujących zapady (miejsca styku użebrowań, pogrubienia ścianek, idt). Zdjęte ciśnienie docisku i część masy wtryskiwanej zostawia miejsce do pojawienia się mikrokomórek gazu w miejscach, gdzie pozostaje największe skupisko tworzywa. Mikrokórki dwutlenku węgla "wypychają" tworzywo na zewnątrz redukując zapady i wciągi.
Chętnie udzielę szczegółowych informacji wraz z darmowymi próbkami odpowiednich poroforów do testów.
www.vgt.com.pl