Zgrzewanie pianki z folią poliolefiny
Zgrzewanie

Eska1988
14 gru 2012, 16:09 Eska1988

Mam mały problem zgrzewamy w firmie pianke (LDPE) z transparentną folią z MDPE. Zgrzewy w firmie są odpowiedniej wytrzymałości na rozciąganie zarówno w kierunku równoległym jak i prostopadłym, jednak u odbiorcy są ponoć dużo gorsze o połowę wartości nawet. W jakim stopniu może na to wpłynąć temperatura w magazynach czy przewożenie szczególnie teraz zimą? Ile czasu powinno się stabilizować wyrób i w jakich temperaturach? Będę wdzięczna za sugestie! ;)

Iebm
14 gru 2012, 16:21 Iebm

Droga Esko :

1 . żeby nie popełniać błędów z Twojego postu w wytłaczaniu , tym razem podaj proszę istotne szczegóły :
- co oznacza pianka LDPE ? ( chodzi zapewne i spienione LDPE , ale do jakiego stopnia ?
- jaką metodą zgrzewacie ?

Czy zachowujesz próbki z produkcji i sprawdzasz np. po 30 dniach trzymania w cieplarce w 60 st C? Bowiem Twoja kontrola jakości twierdzi że badania zgrzewu są pozytywne , Klient twierdzi ze dostaje 50% braków . Czy masz archiwum i badasz np. po zakończeniu skurczu szczątkowego jakość zgrzewu ?

Wiecej sczegółów proszę :)

Eska1988
15 gru 2012, 10:17 Eska1988

Tak sorki za brak precyzji jest to spieniany LDPE izobutanem, tak samo jak pisałam w tym poście o wytłaczaniu, ogólnie jest to dość mała firma w której pracuje 2 tygodnie, więc:

- w poniedziałek sprawdzę typ zgrzewarki na razie wiem że jest to zgrzewane i rozcinane za pomocą gorących noży,
- takie otrzymane wyroby po zgrzaniu wędrowały sobie w listopadzie na zimny magazyn prosto ze zgrzewarki, co według mnie jest dość dużym problemem, ale Pani pracująca w kontroli jakości wczoraj poprzynosiła mi niby próbki z magazynu i niby spełniały normę jak je zrywała przy mnie,
- jak dla mnie dużym problemem który może wpływać na jakość jest brak sezonowania, od wczoraj wyroby są niby sezonowane na hali ale tam jest temperatura maksymalnie 15stC, w firmie nie istnieje nic takiego jak cieplarka (jakbyś miał/miała chwile to będę wdzięczna za kilka zdań na ten temat),
- kolejnym problemem jak dla mnie jest fakt że do pomiary wytrzymałości na rozciąganie wykorzystuje się siłomierz w którym to materiał rozciągany jest nie przez maszynę ze stałą prędkością tylko ręcznie przez człowieka.

Aaaa skurcz szczątkowy to chodzi o ten wtórny? ok 48 godzin po procesie przetwórczym?

Iebm
17 gru 2012, 11:09 Iebm

Jednym z podstawowych warunków dobrego zgrzewu jest stosowanie PE bez żadnych dodatków smarujących . Tłuszcz powoduje nietrwałość zgrzewu. Skurcze :

- pierwotny - w trakcie procesu
- wtórny - do 48 godzin po procesie
- szczatkowy - do 30 dni - zależy od warunków składowania ( kondycjonowania )

Eska1988
19 gru 2012, 21:14 Eska1988

nie stosujemy dodatków smarujących :) dzięki za precyzyjny opis skurczy :) a co myślisz o otoczeniu gotowych wyrobów mianowicie niskiej temperaturze?

Iebm
19 gru 2012, 23:21 Iebm

1. W PE mogą być dodatki takie jak antybloking
2. Brak kondycjonowania przy róznej gęstości PE ma wpływ na jakość zgrzewu szczególnie przy niskich temp

Forum