A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U V W X Z Ż

Laminat

  • ang. Laminate

Laminat to tworzywo powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych i technologicznych. W zasadzie jeden materiał, zazwyczaj w postaci cienkich włókien lub nici, spełnia podstawową rolę konstrukcyjną, a drugi jest lepiszczem, wiążącym ze sobą elementarne włókna konstrukcyjne i chroniącym je przed czynnikami zewnętrznymi (np. korozją). Włókna konstrukcyjne laminatu są ułożone warstwami, w postaci cienkich mat, tkanin lub innych struktur warstwowych (łac. lamina – cienka blaszka, płytka; stąd "laminowanie" oznaczające także np. pokrywanie papieru warstwą przezroczystej folii). W zastosowaniach przemysłowych dominują laminaty poliestrowo-szklane (żywica poliestrowa+włókno szklane) i epoksydowe (żywica epoksydowa+drewno). Do grupy laminatów utwardzalnych zalicza się m.in. laminaty z mat (produkowane z ciągłych włókien szklanych), papierowe (wytwarzane z żywicy i papieru), tkaninowe (złożone z żywicy i tkaniny) oraz dekoracyjne (HPL - wysokociśnieniowe, CPL - produkowane pod ciągłym ciśnieniem, LPL - niskociśnieniowe).

Laminaty cechują się wysoką odpornością i wytrzymałością, np. wobec działania rozpuszczalników i innych środków chemicznych oraz warunków pogodowych, jednak duży wpływ ma na to typ zastosowanego lepiszcza. Wytrzymałość tworzywa w kierunku prostopadłym do warstw jest znacząco mniejsza od tej zgodnej z kierunkiem układu włókien. Aby zapobiegać ewentualnym rozpryskom tworzyw użytkowanych w mechanice precyzyjnej, należy uprzednio ogrzać materiały do odpowiedniej temperatury.

Wykorzystanie laminatów jest bardzo szerokie: stosuje się je m.in. w branży budowlano-remontowej, przemyśle zbrojeniowym czy elektronice.