Recykling
- ang. recycling
Recykling
to odzysk odpadów, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Krótko mówiąc, recykling to wykorzystanie odpadów lub zużytych elementów, do wytwarzania nowych produktów.
Rodzaje recyklingu:
- recykling produktów - wielokrotne wykorzystanie produków do tych samych lub innych zastosowań,
- recykling materiałowy (mechaniczny) - powtórne wykorzystanie przetworzonych odpadów jako materiału stanowiącego pełnowartościowy surowiec do dalszego przetwórstwa,
- recykling surowcowy (chemiczny) - przekształcenie materiału w procesach chemicznych (np. hydroliza, piroliza, solwaliza i in.).
Niektóre źródła zaliczają również do recyklingu spalanie odpadów z odzyskiem energii (recykling termiczny).
Cele recyklingu:
- Ochrona zasobów naturalnych. Zastosowanie surowców wtórnych zmniejszy zastosowanie surowców pierwotnych i niedobór zapasów bogactw naturalnych.
- Ochrona środowiska. Wydobywanie surowców i przetwarzanie ich na dobra konsumpcyjne jest nieustannie związane z obciążeniem i niszczeniem środowiska; oznacza to, że ochrona zasobów naturalnych jest jednocześnie ochroną środowiska.
- Oszczędność energii. Surowce wtórne są nośnikami energii, ich wykorzystanie prowadzi do ochrony energii tak długo, jak nakład energii na ich odzyskanie jest mniejszy od energii, którą w sobie zawierają i którą da się dzięki nim uzyskać. Oszczędzanie energii jest zatem także ochroną środowiska.
Dzięki recyklingowi chronimy środowisko naturalne, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych. Recykling znany jest już prawie 2000 lat.