Formowanie wtryskowe jest cyklicznym procesem topienia masy tworzyw termoplastycznych i wprowadzania jej po ciśnieniem do gniazda formy, które nadaje tworzywu pożądany kształt. Po schłodzeniu tworzywa utworzona część zostaje wyrzucona z formy. Formowanie wtryskowe najczęściej jest wykorzystywane do produkcji masowej. Formowanie wtryskowe jest stosunkowo nową metodą produkcji części. Pierwsze maszyny do formowania wtryskowego powstały w latach 30. Główne kroki procesu formowania wtryskowego:
Zamykanie formy
Wtryskarka składa się z trzech podstawowych części: formy, układu zamykania formy i jednostki wtryskowej. Układ zamykania formy zaciska formę podczas fazy wtrysku i chłodzenia. Zasadniczo, trzyma dwie połówki formy wtryskowej razem.
Uplastycznianie
Materiał plastyczny, zwykle w formie granulek, jest załadowany do zsypu na górze jednostki wtryskowej. W grzanym cylindrze, w którym obraca się ślimak następuje stopniowe topienie masy tworzywa, która jest przesuwana do końca ślimaka. Topienie tworzywa następuje pod wpływem doprowadzanego ciepła i poprzez tarcie. Przez końcem ślimaka zbiera się stopione tworzywo, która powoduje wycofywanie się ślimaka.
Wtrysk
Gdy wystarczająca ilość materiału zgromadził się z przed ślimakiem, zaczyna się proces wtrysku. Ślimak przestaje się obracać i jest przesuwany do przodu wciskając jednocześnie stopioną masę do formy. Ciśnienie i szybkość są kontrolowane przez ślimak.
Docisk
Stopiony plastik został wstrzyknięty do formy. Ślimak nadal utrzymuje ciśnienie, tak aby dopilnować wypełnienie wszystkich gniazd formy i uzupełnianie kurczącego się materiału.
Chłodzenie
Faza w której tworzywo zastyga w formie. W tym samym czasie ślimak rozpoczyna uplastycznianie kolejnej dawki tworzywa.
Otwarcie formy
Układ zamykający otwiera się, co powoduje rozdzielenie połówek formy.
Wyrzucenie części
Płyta i pręty wyrzutnika wyrzucają z formy gotowe detale.