60 lat ociepleń – Polska kluczowym rynkiem Europy

60 lat ociepleń – Polska kluczowym… IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych nie tylko z polską branżą ociepleń i chemii budowlanej. Organizatorem dorocznego wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), branżowa reprezentacja producentów systemów ETICS i ich komponentów. W roku jubileuszu 60-lecia technologii ociepleń środowiskowy dialog koncentrował się wokół odpowiedzi na rosnące wymogi stawiane budownictwu oraz dróg dalszego rozwoju branży, jednej z najsilniejszych w Europie.

Do 60-lecia ociepleń nawiązał Ralf Pasker, szef European Association for ETICS (EAE), prezentując na konferencji wyniki monitoringu ocieplonych fasad kilkudziesięciu obiektów w Niemczech. To w tym kraju, w Berlinie, w 1957 roku zastosowano tę metodę po raz pierwszy – na budynku mieszkalnym.

Dyrektor EAE pokazał dowody długowieczności ocieplonych elewacji, które, jak wynika z badań, odpowiednio wykonane i eksploatowane zwykle dopiero po 20 latach wymagają odnowienia. Omówił też m.in. nowatorskie metody recyklingu materiałów termoizolacyjnych. Ralf Pasker podkreślił ponadto rolę Polski na europejskiej mapie ociepleń. – Wolumen polskiego rynku ETICS oceniany jest na poziomie 40 mln metrów kwadratowych ocieplonych powierzchni rocznie. Jedynie w Turcji wykonuje się więcej ociepleń – 60 mln m2, także dla ochrony przed upałem, bo system ETICS pełni też taką funkcję. Rynek niemiecki, przez lata niekwestionowany lider, szacowany jest obecnie na 37 mln m2. Tak silna pozycja naszej branży w Europie ma również duże znaczenia dla polskiej gospodarki – dodał Jacek Michalak, prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Ralf Pasker i Jacek Michalak

Ralf Pasker i Jacek Michalak


Europejski rynek ociepleń


Ważnym punktem konferencji były także wystąpienia Romana Sobczaka z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Anny Wilczewskiej z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Przedstawiciele obydwu urzędów zaprezentowali aktualny status przepisów dotyczących systemów ociepleń, w tym zasady wprowadzania tych wyrobów do obrotu, oraz procedury i wyniki kontroli sprawowanych przez nadzór budowlany u producentów, w hurtowniach budowlanych i na budowach. Prelekcje dały początek żywej debacie z audytorium, a udział w niej wzięli również Jaromir Grabowski z GUNB oraz Marcin Kruk, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej.

Anna Wilczewska i Jaromir Grabowski

Anna Wilczewska i Jaromir Grabowski

Z kolei Lucyna Olborska, dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji, przybliżyła ideę akredytacji jako potwierdzenia kompetencji laboratoriów. W opinii prelegentki akredytacja, obok norm i oceny zgodności, jest powszechnie uznanym i akceptowanym narzędziem wspierającym branżę budowlaną, właścicieli budynków i inne podmioty działające w tym obszarze, począwszy od wykonawców robót budowlanych i producentów, poprzez projektantów i architektów, skończywszy na konstruktorach czy inżynierach budownictwa.

Lucyna Olborska

Lucyna Olborska

Czytaj więcej:
Relacja 186