Azoty mogą sprzedać licencję firmie z Indii

Azoty mogą sprzedać licencję… Tarnowskie Azoty prowadzą rozmowy z indyjskim koncernem chemicznym Gujarat State Fertilizers & Chemicals Ltd., który jest zainteresowany zakupem licencji nowoczesnej technologii utleniania cykloheksanu "Cyclopol Bis".

Indyjski IGSFC poważnie rozważa od Azotów kupno licencji na wykorzystanie technologii Cyclopol Bis. Tarnowska spółka opracowała ją we współpracy z naukowcami Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Organicznej PAN.

Technologia Cyclopol Bis jest modyfikacją stworzonego w latach 70. w Tarnowie, wspólnie z Instytutem Chemii Przemysłowej, procesu utleniania cykloheksanu, w którym uzyskiwany jest cykloheksanon - podstawowy półprodukt do wytwarzania kaprolaktamu. Technologia Cyclopol Bis jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych stosowanych w branży metod utleniania cykloheksanu.

W połowie lipca Rada Nadzorcza Azotów Tarnów wyraziła już wstępną pozytywną opinię w sprawie sprzedaży przez licencji Hindusom.

- Stosowna uchwała Rady i skierowanie wniosku spółki do Walnego Zgromadzenia w tej sprawie nastąpi jednak dopiero, gdy zarząd przedstawi szczegóły finansowe transakcji i projekt umowy zaparafowanej przez Azoty Tarnów i GSFC - wyjaśnia rzecznik prasowy tarnowskiej firmy, Jerzy Jurczyński.

Indyjska firma Gujarat State Fertilizers & Chemicals Ltd. jest jednym z azjatyckich producentów kaprolaktamu. Dysponuje instalacją wytwarzania kaprolaktamu wybudowaną w pierwszej połowie lat 90. w oparciu o technologię zakupioną właśnie w Azotach Tarnów.

Czytaj więcej:
Umowy 172