
Emisja obligacji korporacyjnych Ciech była częścią kompleksowego procesu restrukturyzacji struktury finansowania grupy. Celem spółki było m.in. ustabilizowanie finansów, dywersyfikacja źródeł środków niezbędnych do rozwoju firmy, uzyskanie większej elastyczności i optymalizacja ryzyka walutowego Grupy. Projekt, którego jednym z głównych motorów był BESI miał również za zadanie zapewnić spółce dostęp do wystarczających źródeł kapitału obrotowego oraz wydłużenie zapadalności zadłużenia Grupy Ciech.
Emisję obligacji na rynku polskim przeprowadzono w formie oferty niepublicznej. Espirito Santo Investment Bank prowadził księgę popytu dla denominowanych w złotych obligacji Ciech z terminem zapadalności w grudniu 2017 r. - Choć rynek nie jest obecnie łatwy, emisja Ciech spotkała się ze sporym zainteresowaniem inwestorów w Polsce, którzy wierzą w przyszłość tej spółki - podkreśla Krzysztof Rosa, dyrektor Departamentu Skarbu i Rynków Kapitałowych w Espirito Santo Investment Bank. W trakcie procesu book building inwestorzy złożyli zapisy na łączną kwotę w ponad 370 mln zł. Ostateczna wartość emisji została ustalona na poziomie 320 mln. Większość papierów została objęta przez fundusze emerytalne i inwestycyjne. Niewiele ponad ¼ objęły banki, ok 16 proc. trafiło do innych inwestorów.
Pozyskane w wyniku emisji środki będą przeznaczone na refinansowanie zadłużenia Ciech SA. Tym samym spółka ma szansę zakończyć z powodzeniem proces restrukturyzacji swoich zobowiązań. W związku z emisją agencja Standard&Poor’s Rating Services nadała spółce rating B, z perspektywą stabilną, a Moody’s Investors Service rating B2, także z perspektywą stabilną. Jednocześnie z obligacjami w złotych Ciech wyemitował również obligacje zagraniczne o wartości 245 mln euro.