Bio-Fed jest ekspertem w dziedzinie rozwoju i produkcji tworzyw biodegradowalnych i/lub na bazie bio, jak również kompoundów PP zbilansowanych biomasą – wszystko pod marką M·Vera. Na targach K 2022 w Düsseldorfie firma wraz z Akro-Plastic GmbH, AF-Color i K.D. Feddersen Ueberseegesellschaft mbH zaprezentuje swój asortyment produktów na wspólnym stoisku w nowej lokalizacji w hali 6, C52.
Celem przedsiębiorstwa z Kolonii jest dostarczanie rozwiązań umożliwiających redukcję śladu węglowego, jak również zmniejszenie ilości odpadów za pomocą produktów biodegradowalnych i na bazie bio. Należą tu także bioplastiki ze zrównoważonymi wypełniaczami organicznymi, takimi jak celuloza, lignina czy skrobia. Ważny wkład w tym zakresie mają również zbilansowane biomasą kompoundy PP M·Vera, certyfikowane zgodnie z REDcert2 i ISCC Plus, oraz dopasowane przedmieszki AF-CirColor, AF-CirCarbon i AF-CirComplex.
Większość bioplastików M·Vera to kompoundy biodegradowalne, z których wiele powstaje częściowo lub całkowicie na bazie bio. Nadają się one do różnych technologii przetwarzania, takich jak wytłaczanie folii z rozdmuchem, formowanie wtryskowe, wytłaczanie i głębokie tłoczenie. W ofercie znajduje się również typ folii ściółkowej, która posiada certyfikat degradowalności do gleby zgodnie z normą EN 17033. Oferowane są także zrównoważone przedmieszki AF-Eco do barw, czerni i dodatków, dopasowane dla wszystkich kompoundów degradowalnych.
Formowanie wtryskowe
Portfolio formowania wtryskowego Bio-Fed obejmuje produkty łączące szeroki zakres właściwości mechanicznych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w szerokim spektrum zastosowań.- Produkty o różnej sztywności do 8300 MPa
- Wytrzymałe kompoundy o udarności z karbem do 65 kJ/m2
- Tworzywa elastyczne o wartościach wydłużenia 30–300%
- Wytrzymałość na rozciąganie do 70 MPa
- HDT (B) do prawie 100°C
„Ponadto firma Bio-Fed oferuje produkty o krótkim czasie przetwarzania, które posiadają certyfikat OK compost Home lub OK biodegradable Soil. Te kompoundy do formowania wtryskowego mają podobne czasy cyklu jak komercyjne poliolefiny, takie jak PP lub PE, bez konieczności stosowania specjalnych maszyn lub form. Ponadto mogą być one również przetwarzane w formach za pomocą konwencjonalnych technologii, takich jak gorące i zimne kanały, z taką samą wydajnością i efektywnością jak standardowe tworzywa”, wyjaśnia dr Stanisław Haftka, dyrektor sprzedaży w firmie Bio-Fed. „Nasze materiały High HDT mogą być również wykorzystywane w zastosowaniach o wysokiej odporności termicznej, np. do kapsułek kawy, sztućców wielokrotnego użytku, naczyń nadających się do mycia w zmywarce itp. bez konieczności poddawania produktu końcowego obróbce termicznej”, dodaje Haftka.
Biodegradowalne i biozgodne naczynia stołowe: możliwe zastosowanie biokomponentów