
Przedmiotem umowy są dostawy szklistego krzemianu sodu do zakładów Solvay Advanced Silicas Poland z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Porozumienie podpisane 22 grudnia 2014 r. obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jego dalszego przedłużenia. Szacunkowa wartość umowy w całym okresie jej obowiązywania to 550 mln złotych.
- Jest to przełomowa chwila dla takiej firmy jak Vitrosilicon - powiedział Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciechu. - Dzięki podpisanej umowie produkcja szklistego krzemianu sodu wzrośnie tam dwukrotnie, co będzie też miało zdecydowanie pozytywny wpływ na jej wyniki finansowe. Uzgodnione warunki, w tym formuła cenowa, uwzględniają jednak interesy obu stron. Warto zauważyć, że mimo faktu, że z grupą Solvay konkurujemy na rynku sodowym, to tam, gdzie możemy współpracować czynimy to chętnie – zawsze w granicach obowiązującego prawa. Warunkiem podjęcia współpracy były bardzo solidne podstawy biznesowe.
Solvay jest największym producentem sody kalcynowanej w Europie, Grupa Ciech zaś zajmuje drugą pozycję na tym rynku. Półprodukt dostarczany przez Vitrosilicon do gorzowskich zakładów będzie poddawany dalszej obróbce, by finalnie znaleźć zastosowanie jako np. wypełniacz do opon i innych produktów.
- Zawarte porozumienie z tak wiarygodnym partnerem jak Solvay bardzo mnie cieszy - powiedział Zenon Kozak, prezes zarządu Vitrosilicon. - Perspektywa współpracy przez najbliższe dziesięć lat to dla nas duże wyróżnienie, ale również wyzwanie. Nie mam jednak wątpliwości, że mu sprostamy, a obie strony umowy będą z niej wyjątkowo usatysfakcjonowane.
Vitrosilicon to spółka zlokalizowana w Iłowej, na południowo–zachodnim krańcu Polski. Jej asortyment to produkty szklane (m.in. słoiki czy opakowania szklane) oraz chemiczne (szkło wodne sodowe i potasowe, szkliste krzemiany sodu i potasu).