Dekarbonizacja i zrównoważony rozwój w centrum dyskusji BASF Polska

Dekarbonizacja i zrównoważony…

Firma BASF Polska, lider w branży chemicznej, z sukcesem uczestniczyła w tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu, pełniąc rolę partnera tego prestiżowego wydarzenia. Podczas licznych paneli i spotkań, firma skupiała się na kluczowych wyzwaniach przemysłowych, związanych z zrównoważonym rozwojem, dekarbonizacją oraz współpracą międzynarodową.

3 września 2024 r., pierwszego dnia Forum, Katarzyna Byczkowska, jako prezeska Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), wystąpiła podczas otwarcia Pawilonu Niemieckiego (German Lounge), który stał się ważnym miejscem wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami z obu krajów.

Podczas Forum Dyrektorka Zarządzająca BASF Polska, Katarzyna Byczkowska, wzięła udział w trzech kluczowych panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich, zatytułowany "Dekarbonizacja przemysłu. Kręta droga do net zero?", skupił się na wyzwaniach i możliwościach związanych z transformacją przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej. W drugim panelu, "Kobiety w biznesie: wyzwania i bariery na drodze do sukcesu", zostały omówione kwestie równości płci w biznesie oraz wyzwania, z jakimi mierzą się kobiety w swoich karierach. Trzecim panelem, w którym Katarzyna Byczkowska zabrała głos, była dyskusja "Nowy Tandem? Rola Polski i Niemiec w zmieniającej się Europie", poświęcona współpracy między tymi krajami w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.

"Forum Ekonomiczne w Karpaczu to wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami i wspólnie poszukiwać rozwiązań dla kluczowych wyzwań, przed którymi stoi współczesny przemysł. To doskonała okazja do nawiązania dialogu między biznesem, administracją i społeczeństwem," podkreśla Katarzyna Byczkowska, prezeska BASF Polska.

Wyniki pierwszego w Polsce badania praktyk zrównoważonego rozwoju wśród firm produkcyjnych

Kluczowym wydarzeniem, które BASF Polska zorganizował wspólnie z AHK Polska, było śniadanie prasowe zatytułowane "Zrównoważony rozwój w firmach produkcyjnych w Polsce: szansa i zysk, czy… wyzwanie i obowiązek?".

Śniadanie odbyło się 4 września 2024 r., w German Lounge, i było połączone z premierą raportu niezależnego ośrodka Kantar Polska. Raport ten, przygotowany na zlecenie BASF Polska, to pierwsze w Polsce badanie praktyk zrównoważonego rozwoju wśród firm produkcyjnych.

Wyniki badania wskazują, że zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce, choć poziom zaangażowania różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Na poziomie deklaratywnym, aż 93% dużych i średnich firm uwzględnia kwestie zrównoważonego rozwoju w swojej działalności, podczas gdy w przypadku małych firm odsetek ten wynosi 72%. Choć takie wyniki mogą sugerować duże zaangażowanie, rzeczywistość jest bardziej złożona.

basf-katarzyna-jedynak

- Wiele działań i strategii związanych ze zrównoważonym rozwojem, podobnie jak wiele postanowień i założeń Green Deal jest obecnie pod ogromną presją związaną z kryzysami energetycznym i geopolitycznym. I to czuć w wielu odpowiedziach uczestników naszego wspólnego raportu. Jednak pozytywne jest to, że zarówno w deklaracjach jak i w działaniach nie widać odejścia od założeń zrównoważonej przyszłości - Katarzyna Jedynak, Head of Sales Industrial Chemicals, BASF Polska.

Pomimo wysokiego poziomu deklaracji, jedynie 10% firm ma już wdrożoną strategię zrównoważonego rozwoju, a 20% jest w trakcie jej opracowywania. Wiele firm, zwłaszcza mniejszych, nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, co stanowi istotną barierę we wdrażaniu takich strategii. Brak funduszy oraz niepewność co do realnych korzyści z tego rodzaju działań są najczęściej wskazywanymi przeszkodami