Druk 3D z piasku - nowe technologie na wyciągniecie ręki

Druk 3D z piasku - nowe technologie…

Wynalezienie druku przez Jana Gutenberga i zarazem stworzenie pierwszej drukarni na świecie było wydarzeniem, które odcisnęło swój ślad w historii i kulturze. Dziś naukowcy i badacze prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych technik wykorzystujących metodę druku, jednak obecnie jesteśmy w stanie drukować nie tylko tekst. Era drukarek 3D w Polsce rozpoczęła się już w latach 90-tych dwudziestego wieku i nadal trwa. W zasięgu ręki pojawia się też coraz więcej rozwiązań wykorzystujących do druku przestrzennego niestandardowe materiały.

Nie każdy wie, że do drukowania przestrzennego, tzw. druku 3D, mogą być wykorzystywane materiały inne niż tworzywa polimerowe. W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się technologie druku z niestandardowych tworzyw. Binder jetting jest jedną z niewielu technologii, które z powodzeniem współpracują z metalami, piaskiem czy ceramiką. Druk z piasku został stworzony z myślą o odlewnictwie, natomiast został doceniony także w sferze wzornictwa i designu. Najczęściej znajduje to zastosowanie w przemyśle, a konkretnie przy tworzeniu właśnie modeli odlewniczych.

Na czym polega druk 3D z piasku? 

Proces dzieli się na trzy etapy. W pierwszym kroku nakładamy materiał, którym drukujemy. Następnie, głowica precyzyjnie nakrapla warstwę materiału budulcowego specjalnym spoiwem, które połączy cząstki piasku. Powtarzając ten proces nakładania materiału i nakraplania spoiwa, warstwa po warstwie uzyskujemy na koniec nasze trójwymiarowe obiekty. Na koniec procesu należy oczyścić je z otoczenia niezespojonego piasku i elementy są gotowe. Wydruki mogą posłużyć do traconych form w odlewnictwie lub washout toolingu. Jednak do zastosowania jako trwałe elementy potrzebują jeszcze dodatkowej obróbki – specjalnego impregnowania i utwardzania wydruków. Tego typu procesy są jednak tajemnicą każdej z firm, która je wykonuje. To, co charakteryzuje tę technologię, to czas wydruku, który w porównaniu z pokrewnymi metodami wytwórczymi jest rekordowo szybki.

druk-3d-z-piasku

Co możemy wydrukować z piasku?

Wiemy już, że ta technologia służy najczęściej do tworzenia odlewów w przemyśle. Jednak mniej znanym zastosowaniem jest wytwarzanie elementów, które mijamy każdego dnia. Doskonałym przykładem wykorzystania druku 3D z piasku są działania firm dekoratorskich, produkujących elementy wyposażenia łazienek oraz designerskiego wystroju wnętrz. Zaskakująca dokładność i wytrzymałość, jakimi cechują się produkty tego typu skłaniają do refleksji czy nowe technologie pojawiające się na rynku, nie powinny częściej i szybciej przenikać do życia codziennego właśnie w formie użytkowej.

Jeśli zastanawiacie się gdzie szukać informacji na temat nowych technologii, idealnym do tego miejscem jest całoroczny cykl bezpłatnych webinarów od Sygnis New Technologies. Ta warszawska firma co miesiąc organizuje bezpłatne spotkania z naukowcami, badaczami i specjalistami w dziedzinie druku addytywnego. Podczas cyklu webinarów o nazwie „Wiedza ma Warstwy” polscy i międzynarodowi eksperci opowiadają o swoich odkryciach naukowych, przedstawiają innowacyjne maszyny, a także dzielą się wiedzą na temat nowych metod wytwórczych. 

Przykładem może być wystąpienie przedstawiciela firmy ExOne, producenta przemysłowych drukarek 3D do piasku wykorzystujących metodę Binder Jetting. Więcej na ten temat oraz o innych technologiach rewolucjonizujących świat nauki i przemysłu, usłyszymy podczas spotkań online ze światowej klasy specjalistami.

Darmowe webinary odbywają się co miesiąc z podziałem na trzy segmenty: naukę, przemysł i biotechnologię. Zapisy na wybrany temat prowadzone są na stronie: sygnis.pl/warstwy


Czytaj więcej:
Druk 3D 231