Serwis Plastech.pl omawia maszyny służące do automatycznego naklejania etykiet na opakowania. Liczymy, że nasz tekst pomoże poznać działanie tych urządzeń oraz przybliży ich parametry techniczne oraz dostępne funckje. W naszym artykule skupiliśmy się na etykieciarkach dostępnych na polskim rynku oraz oferowanych przez dowolnie wybranych producentów lub dystrybutorów. W zestawieniu zaprezentujemy urządzenia czterech firm: Empaku, Unilogo, szwedzkiego koncernu Mectec Elektronik AB oraz amerykańskiego Label - Aire.
Stosunkowo niedawno pojawiła się na naszym rynku nowa automatyczna etykieciarka firmy Empak, w serii EA-10. Przeznaczona jest do automatycznego naklejania etykiet samoprzylepnych na fiolki i ampułki. Na naklejane etykiety nanoszone są techniką gorącego druku znaki alfanumeryczne. Sposób działania etykieciarki jest stosunkowo prosty, a urządzenie jest łatwe w obsłudze.
Na czym jednak polega konkretnie?
Opakowania znajdują się na transporterze podającym. Przemieszczają się pomiędzy prowadnicami do podajnika ślimakowego, następnie zaś podajnik ślimakowy przenosi fiolki do gniazd tarczy z prowadnicami. Kolejny krok funkcjonowania maszyny polega na tym, że opakowanie są transportowane do mechanizmu etykietującego, w którym etykieta jest podawana i naklejana na fiolki.
Kolejny krok funkcjonowania urządzenia objawia się tym, że etykieta przykleja się na obwodzie opakowania w wyniku ruchu obrotowego fiolki znajdującej się w gnieździe tarczy. Powstały ruch spowodowany jest przez różnice prędkości ruchu pasa zespołu rolującego i prędkości przemieszczania się opakowania w tarczy. Wreszcie, w końcowym stadium pracy maszyny, fiolki wybierane są z gniazd tarczy na prowadnicę i stamtąd mogą swobodnie trafić do kasety odbiorczej.
Ważną częścią wyposażenia prezentowanej etykieciarki są specjalne czujniki, których zadaniem jest wykrywanie obecności opakowania w gnieździe tarczy, a także obecności etykiety na opakowaniu i nadruku na etykiecie. Zmiana parametrów pracy i wszelkie informacje związane ze stanem pracy maszyny można odczytać ze specjalnego panelu operatorskiego.
Etykieciarka EA - 10 działa z maksymalną wydajnością, zależną oczywiście od opakowania, osiągając przerób 2 - 7 tys. opakowań na godzinę. Jeśli chodzi o maksymalne wymiary etykiet, to ich wysokość sięga 91 mm, a długość jest ograniczona średnicą opakowania.
Okrągłe opakowania obsługuje również firmowe urządzenie przedsiębiorstwa Unilogo, czyli etykieciarka Roto Classic. Etykietuje ona m.in. różnego typu słoiki, w ten sposób, że jedna etykieta umiejscawiana jest na części lub całym obwodzie opakowania. Maszyna jest skuteczna w działaniu zwłaszcza tam, gdzie wskazana jest ponadprzeciętna wydajność i precyzja etykietowania.
Co wiadomo na temat omawianego sprzętu? Jest ono w stanie obsłużyć w ciągu godziny 6 tys. sztuk opakowań.
Etykieciarki- przegląd maszyn aplikujących etykiety
- Strony:
- 1
- 2