Europejscy przetwórcy odpowiadają na Zieloną Księgę - ignorancja, czy brak wiedzy?
Stowarzyszenie OPA było zaskoczone opisem technologii oksybiodegradacji w dokumencie Europejskich Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC), w którym stowarzyszenie pominęło rolę organizmów żywych w rozkładzie. Ich odpowiedź na Zieloną Księgę (Green Paper) ukazuje ignorancję, bowiem produktom oksybiodegradowalnym przypisuje się tu jedynie oksyfragmentację - co jest sprzeczne z definicją Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN).Taka postać rzeczy negatywnie się odbija na postrzeganiu oksybiodegradacji. Produkty powstałe dzięki omawianej technologii wykorzystują już istniejącą linię produkcyjną i nie wymagają specjalnych nakładów finansowych we wdrażaniu nowego produktu. Dzięki temu przetwórcy zyskują, dbając o ochronę środowiska zmieniają swój wizerunek. Co ważniejsze, takie instytucje jak ASTM, BSI, czy AFNOR stworzyły odpowiednią metodologię badań tworzyw oksybiodegradowalnych, które dowodzą, iż są one nie tylko skuteczne, ale i również nietoksyczne [wspomniane standardy to ASTM 6954-04, BSi 8472, N505-T54U i T51-808].
W takim wypadku bezpodstawnym jest również uzasadnienie stowarzyszenia EuPC, iż "istnieje ryzyko dostania się mikrocząstek plastiku do środowiska uwalniając dodatki". OPA jasno przedstawia sytuację, w której większym zagrożeniem jest dostanie się tradycyjnego tworzywa sztucznego, które nie ma właściwości oksybiodegradowalnych i doprowadzi do skażenia miejscowej fauny.
Przedstawienie tej sytuacji, poparte dowodami naukowymi (szeregiem badań i ustanowieniem norm) przemówiło już nie tylko do setek producentów tworzyw sztucznych na całym świecie, ale również do władz poszczególnych krajów, które zdecydowały się o wprowadzeniu obostrzeń względem tradycyjnego plastiku. Technologia oksybiodegradacji została wybrana jako rozsądna alternatywa, która nie doprowadzi do załamania się rynku opakowaniowego, a tym samym skupi się na realnej ochronie środowiska. Odpowiednie przepisy, w których występuje obowiązek stosowania technologii oksy występuje w takich krajach jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Pakistan, Maroko, Mauretania, Togo, Kamerun, Jemen, Iran, Mali, Serbia, Słowenia, Czarnogóra, Albania, część Brazylii i część Argentyny.