Zakład produkcji poliwęglanu Sabic w Kartagenie w Hiszpanii ma stać się pierwszym na świecie zakładem produkcji chemicznej na dużą skalę, który będzie w całości zasilany energią odnawialną.
Umowa pomiędzy koncernem Sabic a firmą Iberdrola, jedną z największych na świecie firm energetycznych, zakłada, że ta druga zainwestuje prawie 70 mln euro w budowę elektrowni słonecznej o mocy 100 MW składającej się z 263000 paneli.
Będzie to największa w Europie instalacja energią odnawialną znajdująca się na terenie zakładu przemysłowego. Sabic twierdzi, że 25-letnia umowa to kolejny kamień milowy na drodze do przejścia firmy na czystą energię. Ambicją Sabic jest zainstalowanie elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 4 GW w swoich lokalizacjach na całym świecie do 2025 r. Do 2030 r. ma to być już 12 GW.
W 2019 roku panele słoneczne zostały zainstalowane w zakładach Sabi w Indiach i Tajlandii, pomagając zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 200 ton, a centrum demonstracyjne House of Innovation Sabic w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej jest od 2015 roku całkowicie zasilany energią słoneczną.
- Umowa z firmą Iberdrola jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia naszych długoterminowych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i czystej energii – powiedział Bob Maughon, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju, technologii i innowacji w Sabic.