Jaki klucz przyjąć aby chociaż w skrócie zaprezentować część z nich? Pochyliliśmy się nad polskimi wystawcami, przyjrzeliśmy się producentom wtryskarek. Każdy z wystawców mógłby o swojej ofercie mówić godzinami, a czas uciekał, czekali następni…
Niestety nie jest więc możliwe aby zaprezentować w naszych krótkich relacjach wszystkie prezentowane nowości. Wybraliśmy więc na zakończenie jeszcze kilka ofert aby, w bardzo ogólnikowy i niedoskonały sposób, przybliżyć profile wystawiających się firm.
Hexpol TPE
Hexpol TPE zaprezentował swoje portfolio elastomerów termoplastycznych. Szczególną uwagę zwracały produkty Dryflex do wnętrz samochodowych zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizowały emisję lotnych związków organicznych (VOC), co jest pomocne w rozwiązywaniu problemów związanych z jakością powietrza w wnętrzach pojazdów.Kraiburg TPE
Kraiburg TPE pokazał nowy elastomer o znakomitej przyczepności do EPDM. Nowe produkty z grupy Thermolast K łączą w sobie doskonałą przyczepność do EPDM z wysoką odpornością na promieniowanie UV i wpływ czynników atmosferycznych, a także dobre właściwości płynięcia.Nowa seria materiałów przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych w motoryzacji. Projekty pilotażowe obejmują uszczelnienia okienne składające się z profili EPDM z profilowanymi łącznikami narożnikowymi TPE.
Polykemi
Szwedzkie Polykemi skoncentrowało się na mieszankach polimerowych nazywanych "blendami". W centrum uwagi znalazły się również nowe materiały PPA oraz innowacyjne materiały PP.Polykemi skupia się również na coraz większych problemach środowiskowych oraz sposobach przeciwdziałania tym zagrożeniom, dzięki rozwojowi materiałów REPRO i REZYcom - produkowanych z wykorzystaniem surowców wtórnych. Są to materiały, które z powodzeniem przechodzą testy starzenia termicznego w 150o przez 1000 godzin, a także długotrwałe testy na UV.
Zaprezentowano też nowy materiał pochodzący z rodziny materiałów POLYlux PC/PBT MP4011, który przeznaczony jest głównie do zewnętrznych detali w przemyśle motoryzacyjnym. Materiał został udoskonalony, dzięki czemu producenci otrzymują jeszcze szersze okno procesu i lepsze wykończenie powierzchni oraz lepszy połysk.
Biesterfeld Plastics
Firma Biesterfeld Plastic zaprezentowała szeroką gamę produktów i rozwiązań dla segmentu elektromobilności. Portfolio obejmuje produkty do zastosowań w elektronice, gospodarce cieplnej, technologiach związanych z napędami pojazdów, a także w elementach stacji ładowania.Oferta dotycząca e-mobilności obejmuje między innymi poliamidy Zytel firmy DuPont. Zostały one specjalnie zaprojektowane w celu zapobiegania korozji styków, co może powodować awarie elementów elektrycznych, zawierają one włókna szklane 15%, 25% lub 30% dla PA66 i PA6 z 30%.
Dzięki temu zapewniają niezawodne działanie elektrycznych i elektronicznych części samochodowych przez cały okres eksploatacji. W ofercie Biesterfeld Plastics znalazły się również inne wyspecjalizowane produkty, takie jak np. odporne na hydrolizę typy Crastin PBT.
Ascend
Ascend Performance Materials przedstawił nową wysokowydajną mieszankę Vydyne FR350J na bazie poliamidu 66 (PA66), która zapewni dodatkowe bezpieczeństwo złączom elektrycznym stosowanym w urządzeniach bezobsługowych.Vydyne FR350J to jedna z najważniejszych atrakcji stoiska Ascend. Oprócz doskonałych właściwości tworzywo odznacza się doskonałym wydłużeniem przy zerwaniu (15 procent), co daje inżynierom większą swobodę w projektowaniu części, takich jak zawiasy i zatrzaski.
Nowy, trudnopalny związek wymaga niższego ciśnienia do wypełniania form; redukuje czas cyklu i koszty produkcji. Vydyne FR350J posiada szerokie okno przetwórcze.
- Sprzęt gospodarstwa domowego jest coraz inteligentniejszy, a popyt na tak zwane produkty "inteligentne" stale rośnie. Oznacza to, że będą one zawierały więcej elektroniki i więcej złączy - powiedział Vikram Gopal, wiceprezes Ascend ds. technologii.