Dotychczas tworzywa sztuczne nie były tak szeroko używane do zastosowań ruchomych. W roku 2016 firma igus wyprodukowała w Kolonii 1,2 miliarda elementów z tworzyw sztucznych i sprzedała je odbiorcom z całego świata. Ponadto, jej oferta obejmuje przewody, napędy, akcesoria oraz usługi, takie jak konfekcjonowanie przewodów. W ubiegłym roku sprzedaż firmy igus wzrosła o 7,4 procent osiągając wartość 592 milionów euro. 54 procent łącznych obrotów przypada na Europę, 28 procent na Azję, a 18 procent na Amerykę i Afrykę. W tym samym okresie liczba pracowników firmy na całym świecie wzrosła do 3180.
- W roku 2017 realizujemy strategię rozwoju i planujemy rozpoczęcie prac nad nowym budynkiem produkcyjnym. Nowy obiekt powstanie w Kolonii, w dzielnicy Porz-Lind, będzie miał łączną powierzchnię 22000 metrów kwadratowych, a oprócz linii produkcyjnych będą się w nim znajdować magazyny i pomieszczenia biurowe - komentuje Frank Blase, dyrektor generalny firmy igus GmbH.
Koszty w dół, żywotność w górę
Wszystkie tworzywa do zastosowań ruchomych są opracowywane tak, aby przyczyniały się do obniżenia kosztów oraz wydłużenia żywotności urządzeń. Wynika to z faktu, że zastosowania polimerów trybologicznych w przemyśle mogą nadal być poszerzane. Podczas targów hanowerskich firma igus zademonstrowała ogromny potencjał tych tworzyw prezentując 166 nowych produktów. - Na targach hanowerskich po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się w roku 1987 - objaśnia Frank Blase. - 30 lat później pokazujemy, że zastępowanie elementów metalowych rozwiązaniami z tworzyw sztucznych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza w dziedzinie łożysk.W porównaniu do swojego poprzednika, uniwersalne tworzywo iglidur G1 do łożysk ma dwukrotnie większą żywotność przy porównywalnej cenie. Tak jak w przypadku wszystkich produktów do łożysk, żywotność łożyska kulkowego z tworzywa sztucznego można obliczyć on-line, przy czym trwałość bezsmarowych łożysk jest nawet dziesięciokrotnie większa, niż przed pięciu laty. Firmy mogą zaoszczędzić pieniądze także dzięki niedrogim rozwiązaniom do automatyki: roboty montażowe, odpowiednie do zastosowań przemysłowych można kupić już za 5000 euro wraz z systemem sterowania. Co więcej, takie roboty pracują już w zakładach produkcyjnych igus. Inwestycja w tego typu roboty zwraca się po zaledwie kilku miesiącach.