Włoska firma Friul Filiere zaprezentowała swoją najnowszą linię do wytłaczania profili w technologii FFC. Metoda ta pozwala na produkcję profili przy wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu.
W ramach nowej linii Friul Filiere udało się połączyć w jednym procesie produkcyjnym kilka złożonych operacji. Mowa tu o wytłaczaniu kompozytu FFC (ang. foam fiber composite) w procesie koekstruzji z twardym materiałem powłokowym, moletowaniu (wytłaczaniu ozdobnych wzorów na powierzchni) na gorąco oraz malowaniu powierzchni farbami utwardzanymi UV w celu uzyskania wiernej przestrzennej imitacji słojów drewna deski tarasowej.
Opatentowana technologia umożliwia wytłaczanie profili z kompozytów na bazie PVC i materiałów z recyklingu. Zawartość PVC w kompozycie może się zmieniać w zakresie od 50 proc. do 75 proc. a zawartość materiałów odpadowych w zakresie od 25 proc. do 50 proc. Za pomocą instalacji mieszalnikowej wszystkie składniki receptury zostają wymieszane.
Nowy materiał kompozytowy posiada wiele zalet, w tym przede wszystkim niskie koszty produkcji, dzięki możliwości jego produkcji z surowców odpadowych. Kompozyt przy bardzo niskim ciężarze właściwym wykazuje bardzo dobre własności fizyczno-mechaniczne. Wszystko to z kolei powoduje, że bardzo dobrze się on sprawdza w zastosowaniach w budownictwie, wykończeniu wnętrz, meblarstwie. Umożliwia też otrzymanie produktów wysoce konkurencyjnych w stosunku do innych materiałów obecnie używanych.
IPM - Extrusion Compounding Recycling
Linie do wytłaczania profili i rur, linie do kompandowania, linie do recyklingu, linie do produkcji mieszanek gumowych, linie do przetwórstwa gumy.
Polska