![Fundacja Circular Valley postawiła…](https://res.cloudinary.com/plast/image/upload/c_fill,d_default.png,dpr_auto,f_auto,g_auto:classic,h_150,q_auto,w_150/v1/plastech/images/news/20291/dr-carsten-gerhardt.jpg)
Wywiad z Dr. Carstenem Gerhardtem, przewodniczącym Fundacji Circular Valley
Fundacja Circular Valley postawiła sobie za cel rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym jako motoru napędowego zrównoważonej przyszłości. Dr. Carsten Gerhardt, przewodniczący fundacji, przedstawia w ekskluzywnym wywiadzie jej misję i inicjatywy. Najważniejszym wydarzeniem roku będzie Circular Valley Convention 2025, podczas którego zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia i rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, a także stworzone zostanie miejsce do nawiązywania kontaktów i wymiany pomysłów - idealne dla każdego, kto chce aktywnie kształtować przyszłość tej dziedziny.
Jaka jest idea stojąca za Circular Valley i w jaki sposób fundacja wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym?
Circular Valley to zarówno inicjatywa, jak i miejsce. Ma stać się globalnym centrum gospodarki o obiegu zamkniętym – swego rodzaju „Doliną Krzemową” tej dziedziny. Realizujemy ten cel na kilka sposobów: stworzyliśmy rozbudowaną sieć kluczowych interesariuszy z polityki, biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego, którzy spotykają się u nas w celu prowadzenia poufnych, konstruktywnych i praktycznych dyskusji. Ta sieć stale się rozwija i obejmuje cały świat. W naszym Akceleratorze Gospodarki o Obiegu Zamkniętym wspieramy również młode firmy, których pomysły mogą znacząco zmniejszyć emisje. Dotychczas pomogliśmy rozwinąć modele biznesowe ponad 120 startupów z sześciu kontynentów. Ponadto w Circular Valley gromadzimy szeroką wiedzę na temat gospodarki o obiegu zamkniętym i dzielimy się nią ze wszystkimi, którzy chcą przyczynić się do realizacji tego wielkiego celu.
Czego uczestnicy mogą się spodziewać po Circular Valley Convention 2025, które odbędzie się 12 i 13 marca w Düsseldorfie?
Przeglądu dostępnych na rynku rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym w różnych branżach i łańcuchach wartości, a także najlepszych praktyk w zakresie strategii „R” – od „przemyślenia” (rethink) i „przeprojektowania” (re-design), po „recykling” (re-cycle) i „odzysk” (re-cover). Szczególną cechą targów jest koncentracja na możliwościach transferu strategii pomiędzy różnymi branżami, ponieważ Circular Valley Convention nie jest ograniczone do jednej gałęzi przemysłu, lecz ma charakter międzysektorowy. Ponadto konwencja oraz jej partner Fraunhofer zaprezentują rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym, które znajdują się w późnej fazie rozwoju i mogą trafić na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat.
Jak doszło do współpracy z Messe Düsseldorf i co oznacza ona dla Circular Valley?
Messe Düsseldorf to kluczowa lokalizacja dla wielu światowych targów przemysłowych (dotyczących m.in. tworzyw sztucznych, szkła i stali), które już teraz koncentrują się na zamykaniu obiegu materiałowego w swoich sektorach. Z perspektywy Fundacji Circular Valley Düsseldorf – położony centralnie w Circular Valley – ma unikalny potencjał, by stać się miejscem wiodących na świecie targów umożliwiających międzysektorowy transfer wiedzy w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym. Na podstawie tego wspólnego zrozumienia, w 2023 roku przedstawiciele Messe Düsseldorf i Circular Valley spotkali się i opracowali koncepcję konwencji. Początkowe rozmowy szybko nabrały konkretnych kształtów, a dzięki udanej współpracy Fundacji Circular Valley z Instytutem Fraunhofera Umsicht udało się pozyskać Fraunhofera jako silnego partnera naukowego z praktycznym podejściem do zastosowań.
![dsc08450-768x512](https://res.cloudinary.com/plast/image/upload/c_scale,f_auto,q_auto,w_750/v1/plastech/images/news/20291/dsc08450-768x512.jpg)
Dlaczego potrzebne są targi rozwiązań cyrkularnych?
W ciągu prawie czterech lat działalności Circular Valley doświadczyliśmy ogromnego rozwoju. Początkowo dyskutowaliśmy o tym, gdzie się znajdujemy oraz jakie możliwości i wyzwania niesie gospodarka o obiegu zamkniętym. Następnie rozmowy coraz bardziej skupiały się na możliwościach współpracy wzdłuż łańcucha wartości. Teraz podejmujemy już konkretne działania i realizujemy rzeczywiste projekty. Niezależnie od tego, na jakim etapie procesu się znajdujesz, potrzebujesz praktycznej perspektywy. Konwencja będzie inspiracją zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gospodarką o obiegu zamkniętym, jak i dla profesjonalistów z tej dziedziny. Podsumowując: konwencja oferuje inspirację dla pionierów.
Podczas CVC 2025 odbędzie się Demo Day dla Startup Batch #8. Jakie będą główne tematy?
Nowa edycja naszego programu wsparcia koncentruje się na dziewięciu obszarach: materiały budowlane, dobra kapitałowe (w tym sprzęt do odnawialnych źródeł energii), dobra konsumpcyjne, produkty rolnicze (zwłaszcza biomasa do przekształcenia w nowe materiały i składniki), woda (ze szczególnym uwzględnieniem redukcji zużycia wody i obiegu zamkniętego w przemyśle), tworzywa sztuczne, surowce alternatywne i odnawialne, zarządzanie łańcuchem wartości (w tym opakowania, transport, zbiórka) oraz logistyka zwrotna.
Na które tematy i prezentacje konferencyjne czekasz z największym zainteresowaniem?
Osobiście nie czekam na konkretne tematy i prezentacje – szeroko dobrane zagadnienia są ekscytujące same w sobie. Na pewno interesujące będą różnorodne prezentacje startupów. Nie mogę się doczekać połączenia ekspozycji, konferencji i wydarzeń networkingowych. Te ostatnie będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat tego, jak udane podejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym w jednej branży można przenieść do innych sektorów.
Autor: Rheinfaktor GmbH
Źródło: https://cvc-duesseldorf.com/interview-with-dr-carsten-gerhardt/