GEA wykorzystuje technologię symulacji od Dassault Systèmes

GEA wykorzystuje technologię…

Firma Dassault Systèmes ogłosiła, że GEA, jeden z największych na świecie dostawców technologii dla branży związanej z przetwórstwem spożywczym oraz innych sektorów gospodarki, wykorzystał aplikacje SIMULIA bazujące na platformie 3DExperience w celu przeprowadzenia symulacji cyrkulacji powietrza w stołówce dla pracowników w niemieckim Oelde. Stołówka jest zamknięta od marca tego roku z powodu pandemii COVID-19. Specjaliści chcą ustalić, jak otworzyć ją ponownie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Dowiedziawszy się, że wirus może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, firma GEA postanowiła zbadać rozprzestrzenianie się aerozoli w obrębie stołówki oraz zwizualizować różne scenariusze w ramach inicjatywy ''Back to Work'', mającej na celu ponowne otwarcie swojej siedziby głównej. We współpracy z Dassault Systèmes powstała wirtualna kopia bliźniacza stołówki, dla której skonfigurowano takie zmienne, jak kaszlący i kichający pracownicy zarażeni wirusem. Pozwala to na przeprowadzenie symulacji cyrkulacji cząsteczek i ich zachowania w przestrzeni. Specjaliści z GEA mogli przekonać się, w jaki sposób cząsteczki wirusa mogłyby rozprzestrzeniać się w powietrzu i osiadać na takich powierzchniach, jak talerze, tace i stoły. Wirtualna kopia bliźniacza pozwoliła także wskazać obszary zaskakująco wysokiej koncentracji wirusa. 

Firma GEA wykorzystuje obecnie wyniki symulacji do stworzenia, a następnie wdrożenia skutecznej strategii zarządzania ryzykiem, pozwalającej zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w stołówce. Prace obejmują zmianę układu wejść i wyjść oraz stołów i krzeseł, oddzielenie strefy kuchennej od strefy cateringowej, zmodyfikowanie systemu wentylacyjnego oraz wdrożenie dodatkowych środków bezpieczeństwa, mających na celu ochronę personelu kuchennego. 

Airflow stimulation

- Symulacja nie tylko dostarczyła nam cennych informacji, ale także odegra ważną rolę w procesie decyzyjnym w związku z ponownym otwarciem stołówki, która jest także miejscem spotkań dla naszych pracowników - mówi Erich Nitzsche, wiceprezes ds. standardów i usług inżynieryjnych w GEA. - Efekty współpracy z Dassault Systèmes przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki symulacji możemy skupić się na rozwiązywaniu problemów w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym pracownikom oraz ograniczenia ryzyka biznesowego. Wybór oferty Dassault Systèmes okazał się bardzo dobrą decyzją. 

Firma GEA planuje udostępnić pracownikom materiały wideo z wynikami symulacji, aby nie tylko zapewnić szerszy kontekst dla podjętych działań, ale także wyjaśnić rolę, jaką odegrała w nowej strategii technologia. 

- Światy wirtualne rewolucjonizują naszą relację z wiedzą i otwierają nas na zupełnie nowe możliwości - mówi Klaus Löckel, dyrektor zarządzający regionu Eurocentral w Dassault Systèmes. - Nasze aplikacje Simulia pokazują to, co niewidoczne, osadzając zachowanie wraz z jego ewolucją w kontekście czasu i przestrzeni. Obserwując to zachowanie, firma GEA może podejmować odpowiednie kroki w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, czego przykładem jest program ukierunkowany na zdrowie pracowników.


Czytaj więcej:
COVID-19 190

Reportaże

Forum