2 mln zł przeznaczyła w ciągu ostatnich dwóch lat firma GTX Hanex na działalność badawczo-rozwojową. To jednak nie koniec nakładów. W najbliższych latach spółka zamierza wydać jeszcze około 10 mln zł na dalsze działania projektowo - badawcze.
Rezultaty poniesionych inwestycji są widoczne. Za sprawą stale prowadzonych prac udało się wdrożyć kilkanaście projektów, zgłosić rozwiązania patentowe oraz stać się autorem ok. 50 zastrzeżonych wzorów użytkowych, przemysłowych i zdobniczych wzorów opakowań. Aktywność w tej materii idzie również w kierunku poszukiwana innowacyjnych technologii, m.in. nowych rodzajów opakowań ulegających biodegradacji.
W ramach działań proekologicznych GTX Hanex opracował już m.in. technologię wytwarzania preform lżejszych o 2,5 grama od standardowych preform PET. Mniejsza gramatura produktu pozwala zaoszczędzić w skali roku tysiące ton surowca nie zmieniając przy tym walorów użytkowych opakowania.
Jako pierwszy producent w Polsce, GTX Hanex wprowadził na rynek nową, lekką preformę napojową Pet - Hanex Pco o wadze 31 gram. Spółka uruchomiła także jedyną w kraju linię produkcyjną do wytwarzania wielowarstwowej folii PET, z możliwością zastosowania warstwy polietylenu.
Swoją działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstwo prowadzi we współpracy z uczelniami i ośrodkami naukowymi. Do jego partnerów należy m.in. Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Zakład Atestacji Żywności Akademii Rolniczej w Krakowie, wydział chemii toruńskiego UMK, a także takie firmy jak Elana, SK Eurochem, SK Chemicals, Color Matrix oraz japoński Mitsubishi Gas Chemicals.
Kilkuletnią współpracę z Hanexem chwali sobie także Politechnika Białostocka. - Dokonywano w tym czasie okresowych obserwacji uszkodzeń na komutatorach maszyn prądu stałego, pochodzących od silnych wyładowań łukowych i zaników napięcia sieci zasilającej. Zebrane informacje o mechanizmie uszkodzeń na elektrodzie miedzianej zostały ogłoszone na jednej z konferencji technologicznej. Także szereg informacji o zagrożeniach wybuchowych w obiektach lakierniczych i na stanowiskach konfekcjonowania materiałów sypkich zaprezentowano na spotkaniu przedstawicieli przemysłu chemicznego - informuje jej kierownictwo.
W tej chwili w spółce GTX Hanex wciąż prowadzone są zabiegi związane z powstaniem własnego laboratorium.
GTX Hanex Plastic Sp. z o.o.
Lider polskiego rynku w produkcji folii termoformowalnych, preform i butelek PET
Polska