Grupa Azoty rozpoczęła komercyjną sprzedaż produktów do technologii FDM wytwarzanych w Centrum Materiałów do Druku 3D, które są oferowane pod marką Tarfuse. Podstawowym surowcem do produkcji filamentów jest produkowany w Grupie Azoty S.A. wysokiej jakości poliamid 6 i jego modyfikowane odmiany. Tarnowskie Centrum uruchamia też akcję popularyzującą druk 3D skierowaną do przedsiębiorców, naukowców czy entuzjastów technologii przyrostowych.
Rozpoczęcie sprzedaży filamentów do druku 3D w technologii FDM (wytłaczanie warstwowe) oznacza wejście programu badawczo-rozwojowego prowadzonego przez Grupę Azoty od 2017 r. w fazę komercjalizacji. Pod marką Tarfuse Grupa Azoty oferuje filamenty podstawowe (masowe), techniczne i specjalne. Trwają także badania związane z opracowaniem specjalistycznych proszków polimerowych do druku w technologii SLS i polimerów światłoutwardzalnych do technologii SLA i DLP. Centrum Materiałów do Druku 3D, które prowadzi badania i produkuje filamenty, jest zlokalizowane w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie.
- Stawiamy na rozwój materiałów do druku 3D wytwarzanych z tworzyw termoplastycznych, które produkujemy w Grupie Azoty. Jesteśmy liczącą się w Europie firmą chemiczną i nie zamierzamy się biernie przyglądać, jak ten wysokomarżowy rynek dzielą między siebie nasi konkurenci - powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
Wielkość europejskiego rynku filamentów do druku w technologii FDM można szacować obecnie na ok. 5 tys. ton. Według dostępnych prognoz rynek ten będzie się dynamicznie rozwijał, w tempie przekraczającym 20 proc. rocznie do 2023 r. Z kolei rynek proszków do druku w technologii SLS to ok. 750 ton, a prognozowana dynamika jego wzrostu ma wynieść 23 proc. rocznie. Do największych globalnych producentów mających w swojej ofercie materiały do druku 3D należą m.in. BASF, Evonik czy DuPont. Druk 3D to jedna z najszybciej rozwijających się nowych technologii, druk przyrostowy staje się coraz popularniejszy przede wszystkim w prototypowaniu, produkcji małoseryjnej (i specjalnej), w tym produkcji pomostowej oraz utrzymania ruchu.
- Coraz niższy koszt jednostkowy produkcji i łatwe połączenie procesu projektowania z produkcją powodują, że technologia ta będzie rozwijać się w wysokim tempie, czemu sprzyjać będzie również rozwój i dostępność coraz trwalszych i coraz tańszych materiałów - mówi dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.
Grupa Azoty w celu popularyzacji technologii FDM uruchamia Akademię Druku 3D, w ramach której pracownicy Centrum Materiałów do Druku 3D, wraz z partnerami technologicznymi, przeprowadzą szkolenia w kilku miastach w Polsce, skierowane do naukowców, przedsiębiorców i entuzjastów druku 3D. Będą one poświęcone projektowaniu 3D dla technologii przyrostowych, właściwościom polimerów konstrukcyjnych dedykowanych do druku przestrzennego, obejmą też pokaz wydruku: od pomysłu do detalu funkcjonalnego.
- Chcielibyśmy bardzo mocno wejść w rynek związany z drukiem 3D, stąd też uruchamiamy Akademię Druku 3D Grupy Azoty w najbliższych miesiącach, w kilku miastach w Polsce. wspólnie z naszymi partnerami przemysłowymi organizujemy warsztaty, zarówno dla przedsiębiorców, naukowców jak i tez entuzjastów branży druku 3D. Warsztat w formule bardzo praktycznej, każdy kto jest zainteresowany może już dziś zapisać się na te warsztaty - mówi portalowi Plastech.pl wiceprezes Kądzielawski.