Grupa Saica i Schumacher Packaging osiągnęły porozumienie

Grupa Saica i Schumacher Packaging…

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, a także dwie papiernie w Grudziądzu i Myszkowie, z których jedna została całkowicie zmodernizowana w 2023 roku oraz trzy centra serwisowe. Dotyczy także załogi, w tym kadry zarządzającej i wszystkich pracowników. Zakończenie transakcji jest uzależnione od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spełnienia określonych warunków zawieszających.

Grupa Schumacher Packaging to jedna z największych w Europie firm rodzinnych zajmujących się produkcją niestandardowych opakowań z tektury falistej i litej. Jest uznawana za lidera branży w obszarze innowacji i technologii. Jest także pionierem wysokowydajnego druku cyfrowego na tekturze falistej. Na przestrzeni lat Grupa Schumacher odnotowała dynamiczny rozwój międzynarodowy. Aktualnie posiada 26 oddziałów w Niemczech, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii. W Polsce Grupa współpracuje z wieloma klientami. Zdolności produkcyjne Schumacher Packaging wynoszą 440 000 ton papieru oraz 535 milionów metrów kwadratowych opakowań z tektury falistej. Firma zatrudnia w Polsce 1540 osób. W 2023 roku obroty polskich oddziałów wyniosły 327 mln euro (skumulowana wartość sprzedaży).

Zarówno Grupa Saica, jak i Schumacher Packaging przywiązują ogromną wagę do swoich wizji obejmujących neutralne dla klimatu opakowania wykonane z surowców odnawialnych.

- Cieszymy się, że zawarliśmy umowę z firmą Saica - to dobra informacja zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów. Bliskość kulturowa łącząca obie nasze rodzinne firmy umożliwi szybką integrację. Produkty i usługi obu firm uzupełniają się w Polsce. Saica wypełnia lukę w swoim i tak już rozległym zasięgu geograficznym, rozszerzając działalność na szóstą, co do wielkości gospodarkę w Europie. Jest to ważny krok również dla Schumacher Packaging, który pozwoli nam kontynuować drogę  sukcesów i długoterminowy rozwój firmy. Wydzielenie polskiej spółki zależnej nie spowoduje żadnych komplikacji dla reszty Grupy Schumacher Packaging, gdyż podmiot będący przedmiotem umowy działa niemal niezależnie od naszej firmy w innych krajach, posiadając własne kierownictwo - komentuje Björn Schumacher, CEO, Schumacher Packaging.

schumacher-packaging-wroclaw

Porozumienie z Schumacher Packaging wpisuje się w rozwój Grupy Saica określony w strategicznym planie "Saica 2025".

- To bardzo ważny kamień milowy dla Grupy Saica. Porozumienie nie tylko wpisuje się w strategię rozwoju naszego biznesu, lecz także stanowi istotny krok w rozwoju naszej infrastruktury i usług w Europie Wschodniej. Z radością powitamy pracowników Schumachera w Polsce i wspólnie z nimi będziemy dalej rozwijać naszą kulturę i wartości, których ważnym elementem jest dbałość o ludzi, naszą przyszłość i akceptacja stojących przed nami wyzwań - komentuje Susana Alejandro, prezes Saica Group.

Grupa Saica weszła na polski rynek w 2011 roku poprzez spółkę joint venture z Grupą Thimm -  przejmując zlokalizowaną w Tychach fabrykę opakowań z tektury falistej o nazwie TOP THIMM (nabywając 49 proc jej udziałów). Z kolei w 2022 roku Grupa Saica dokonała akwizycji 76 proc. udziałów w Fox Recykling, spółce zajmującej się gospodarką odpadami z siedzibą w Gdyni.