Rynek wewnętrzny został zalany tanimi urządzeniami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu co doprowadziło do bankructwa prawie wszystkich krajowych wytwórców. O skali zjawiska świadczą liczby: z 75 istniejących w latach 90. producentów urządzeń do formowania wtryskowego dziś w Turcji działa tylko dwóch.
W ostatnich jednak latach turecki rynek przetwórstwa tworzyw sztucznych rozwijał się na poziomie 10% rocznie, co w znaczący sposób wpłynęło na gwałtowne zwiększenie sprzedaży urządzeń do przetwórstwa. Już w 2013 Turcja zajęła 2. miejsce wśród rynków europejskich pod względem liczby sprzedanych wtryskarek. Według przewidywań koncernu Engel Holdings, do roku 2020 r. utrzyma się w pierwszej trójce. Do poważnych graczy na tym wyspecjalizowanym rynku aspiruje z pewnością firma Hürmak, jeden z liderów tureckiego przemysłu tworzyw sztucznych.
- Mamy bardzo duży potencjał wzrostu, obserwujemy stały wzrost popytu z okolicznych regionów: Afryki Północnej, Europy Środkowej, a nawet Europa Zachodniej - powiedział już w 2015 r. portalowi PlasticNewsEurope, Burc Angan - wiceprezes Hürmak Plastik Otomotiv Makine İmalat San.
Wtryskarki wyprodukowane przez Hürmak sprawdziły się już wielokrotnie i umocniły swoją pozycję na rynku jako maszyny solidne i wytrzymałe. Na przestrzeni ostatniego półwiecza (firmę założono w 1969 r.) Hürmak stał się jednym z najbardziej uznanych producentów maszyn na tureckim rynku tworzyw sztucznych. Jedną z przyczyn sukcesu był niewątpliwie silny nacisk firmy na zadowolenie i zaufanie użytkowników.
Po zmianie pokoleniowej i objęciu zarządu przez trzech synów założyciela firmy Adnana Angana, w 2010 firma kontynuowała działalność z nową mentalnością i nowym podejściem. Od tego momentu mottem przyświecającym Hürmak w produkcji wtryskarek jest "jakość ponad ilość", a jej celem jest zapewnienie najlepszego stosunku jakości do ceny maszyn oraz strategia ciągłego rozwoju produktów i wdrażania innowacji. Podejście to okazało się być kluczem do sukcesu i zaowocowało uznaniem firmy Hürmak za jedno ze 100 najszybciej rozwijających się tureckich przedsiębiorstw w okresie 2010-2013.
Dzisiaj Hürmak eksportuje większość swoich urządzeń do sąsiednich państw, w których są uznawane za doskonałą alternatywę dla wyrobów zarówno azjatyckich jak i zachodnioeuropejskich.
Podczas 21. edycji Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy w Kielcach firma Hürmak Polska zaprezentowała na swoim stoisku, między innymi cztery najnowocześniejsze wtryskarki do tworzyw sztucznych.
- Na targach Plastpol mogliśmy po raz pierwszy zaprezentować polskim odbiorcom nasze najnowsze osiągnięcia technologiczne - powiedział portalowi Plastech.pl Jakub Mączka, szef Hürmak Polska.
Seria Zenith
Odwiedzający Plastpol 2017 mieli okazję obejrzenia wtryskarek dwupłytowych - modelu Zenith 400, czyli wtryskarki o sile zwarcia 400 ton, a także modelu Zenith 200 o sile zwarcia 200 ton, która przystosowana jest do szybkich wtrysków w technologii IML i została wyposażona w akumulatory wtrysku oraz robota Zephyr.Seria Zenith to innowacyjne maszyny z dwupłytowym układem zamykania. Seria obejmuje siedem różnych modeli z siłą zamykania od 200 do 1000 ton. Maszyny Zenith zapewniają sztywne i zrównoważone zamykanie bez układu kolanowego, dzięki czemu są w stanie sprostać zadaniom o wiele większym, niż by to sugerował ich stosunkowo niewielki rozmiar. Istnieje możliwość dostosowania skoku otwierania, minimalnej i maksymalnej grubości formy, skoku wypychacza i skoku otwarcia formy do własnych wymagań.
Dzięki bezpośredniej kontroli nad siłownikami zamykającymi można monitorować rzeczywistą siłę zamykania i dostosować ją do własnych wymagań. W porównaniu z podobnymi maszynami z układem kolanowym, seria Zenith charakteryzuje się rozmiarem mniejszym o 30% i wymaga mniejszej ilości miejsca w hali produkcyjnej.
Maszyna dwupłytowa, Zenith400 o sile zwierania 400 ton została wyposażona w pompę hydrauliczną Marzocchi, serwomotor Baumuller, japońskie prowadzenia liniowe THK pod agregatem wtryskowym oraz płytą ruchomą, cylinder i ślimak wykonane ze szwajcarskiej stali o twardości 72HRC, węże hydrauliczne Hansaflex oraz w pełni dotykowy panel sterowania KEBA serii 2000. W wyposażeniu standardowym dodano osuszacz stanowiskowy oraz podajnik podciśnieniowy tworzywa.
Hürmak Zenith 400