Kolejna prezentacja to „Amorficzne tworzywa techniczne w portfolio firmy GE PLASTICS”. Tę bardzo prężną firmę na rynku tworzyw technicznych reprezentował pan Zbigniew Szczęsny z GE Plastics Polska. W swym wystąpieniu, które od początku było prowadzone bardzo brawurowo, zaprezentował amorficzne tworzywa sztuczne oferujące interesujący kompromis pomiędzy właściwościami materiałowymi a przetwórczymi. Stwierdził, że już dziś właściwości tworzyw amorficznych pozwalają na ich bardzo szerokie stosowanie. Najnowsze tworzywa amorficzne i ich mieszaniny z tworzywami semikrystalicznymi mogą niejednokrotnie zastępować trudniejsze przetwórczo tworzywa semikrystaliczne. Jako przykłady zaprezentował najnowsze zastosowania tworzyw oferowanych przez GE Plastics.

Na spotkaniu prezentowano też problemy związane z narzędziami do przetwarzania tworzyw technicznych. Przedstawiciel firmy Hasco produkującej normalia do form wtryskowych Marcin Powielajew zaprezentował „Dysze gorącokanałowe w formach do wtryskiwania tworzyw technicznych”. Omówił zasady ich doboru do poszczególnych procesów wtryskiwania tworzyw technicznych. Zaprezentował ich także konstrukcję i materiały z jakich są wykonywane. Reprezentujący firmę OERLIKON BALZERS COATINGS Wacław Kocemba omówił sposoby powlekania narzędzi do przetwórstwa tworzyw wielkocząsteczkowych za pomocą powłok przeciwzużyciowych, które kilkakrotnie przedłużają trwałość narzędzia.

-Nie spodziewałem się, że zobaczę tu tak dobrze wyposażone laboratorium przetwórstwa tworzyw i że przyjedzie na spotkanie tak wielu przedstawicieli przemysłu przetwórczego - usłyszałem z ust dra Leszka Chwalisza – szefa polskiego przedstawicielstwa firmy SOLVAY ADVANCED POLYMERS, firmy produkującej tworzywa sztuczne. Ta opinia była dla nas cenną rekompensatą za wysiłek, jaki włożyli w zorganizowanie już trzeciego w ciągu dwóch lat spotkania pracownicy i doktoranci Laboratorium Tworzyw Sztucznych Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji na Wydziale Mechanicznym PWr. Swój udział w przygotowaniu tego Spotkania mają też studenci z Koła Naukowego „HYBRYDA”.
-Wolelibyśmy trochę więcej technologi a mniej reklamy- taki głos usłyszałem o jednego z przetwórców i ten głos też będziemy musieli uwzględnić w następnych Spotkaniach.
Na koniec należy wspomnieć o poczęstunku dla wszystkich uczestników, który ufundowała firma SOLVAY ADVANCED POLYMERS.
dr inż. Leszek Nakonieczny