Na Łotwie przedłożono projekt ustawy dotyczący podniesienia podatku „na rzecz zasobów naturalnych” za reklamówki plastikowe, aby ograniczyć zużycie tych toreb. Projekt ustawy przewiduje obniżenie podatku za foliówki podatne na biodegradację i dąży do tego, aby tradycyjne torby zostały zastąpione torbami z biodegradowalnych tworzyw sztucznych.
Niemcy
W Niemczech za tworzywowe torebki jednorazowego użytku trzeba w większości sklepów płacić. Tylko minimalna ich ilość jest zwolniona z tego obowiązku i tam foliówki są za darmo. W wyniku tego kupujący używają przeważnie trwałych toreb wielokrotnego użytku przydatnych do recyklingu oraz koszyków. Zakaz używania foliówek jest jednak w tym kraju mało prawdopodobny, gdyż Niemcy znane są z doskonale działającego systemu zbiórki i recyklingu, więc foliówki nie stanowią praktycznie żadnego problemu.
Polska
W naszym kraju istnieją jedynie lokalne przepisy obciążające torby plastikowe różnymi podatkami i ograniczeniami, ale brak jest jednolitej, ogólnokrajowej regulacji prawnej. W ministerstwie ochrony środowiska trwa obecnie przygotowywanie odnośnego rozporządzenia, które ma być przyjęte w bieżącym roku, a uzyskałoby pełną ważność w 2015 r.
Wielka Brytania
Nie ma tu wspólnego prawa ograniczającego swobodę korzystania z foliówek. Niemniej jednak dla przykładu już w 2007 r. miejscowość Modbury w hrabstwie Devon stała się pierwszym europejskim miastem całkowicie wolnym od jednorazówek. W tamtejszych sklepach oferuje się wyłącznie torby wielokrotnego użytku i biodegradowalne. W ponad 30 londyńskich dzielnicach od 2009 r. istnieje przepis o zakazie rozpowszechniania ultra cienkich foliówek lub ich opodatkowaniu. Są zaawansowane plany, by na czas Igrzysk Olimpijskich w Londynie i już po nim uczynić metropolię miastem całkowicie pozbawionym polietylenowych opakowań jednorazowego użytku.
Włochy
1 stycznia 2011 r. Włochy zakazały używania toreb „nie ulegajacych biodegradacji”, a nie toreb plastikowych jednorazowego użytku, jak to przewidywał oryginalny projekt. Zakaz wszedł w życie w następstwie komunikatu ministerstwa ochrony środowiska. Jednocześnie zezwolono sklepom i supermarketom na wykorzystanie istniejących zapasów toreb plastikowych, pod warunkiem, że będą one przekazywane klientom za darmo.
Włoskie ministerstwo rozwoju gospodarczego wydało również komunikat, według którego format, grubość i wymiary toreb plastikowych nie są ważne, a jedynym kryterium decydującym o zakazie pewnych typów jest ich materiał. Komunikat powołuje się na normę europejską EN 13432 o materiałach ulegających biodegradacji.