Producent opakowań i komponentów z tworzyw sztucznych, firma Knauf Industries, otrzymała certyfikat IATF 16949:2016, przyznawany przez międzynarodową organizację International Automotive Task Force. Standard ten wprowadza nowe wymagania związane z zapewnieniem jakości wyrobów i procesów związanych z motoryzacją.
Wprowadzony w październiku 2016 r. standard IATF 16949:2016 zastępuje dotychczas używaną specyfikację techniczną ISO/TS 16949:2009. Podobnie jak standard ISO/TS 16949:2009, tak IATF 16949:2016 jest uzupełnieniem do normy ISO 9001:2015. Uzyskanie nowego standardu IATF to długi i złożony proces, który wymaga odpowiedniego udokumentowania. Firma Knauf Industries, produkująca komponenty dla światowych producentów z branży samochodowej, z powodzeniem zakończyła procedurę certyfikacji w dwóch swoich zakładach: w Mszczonowie i Wrocławiu.
- O wydanie certyfikatu IATF 16949:2016 wystąpiliśmy w 2017 roku. Certyfikacja trwała dwanaście miesięcy, gdyż podczas niej należy udokumentować dojrzały, funkcjonujący co najmniej od roku, system zarządzania jakością. Nowy standard podchodzi do kwestii jakości w sposób holistyczny. Ważny jest nie tylko produkt, a cały proces i organizacja produkcji. Pod uwagę brane są wszystkie elementy z nim związane, włącznie z poddostawcami – opowiada Michał Matuszewski, Dyrektor Jakości w fabryce Knauf Industries we Wrocławiu.
IATF wprowadza wymóg przeprowadzania regularnych audytów wewnętrznych, które mają na celu zapewnienie zgodności ze standardami w czasie całego procesu produkcyjnego. Określa on ponadto wyczerpująco kompetencje audytorów wewnętrznych, jak i audytorów nadzorujących poddostawców.
- O jakość trzeba dbać na każdym etapie. Monitorujemy wszystkie elementy produkcji, by zaproponować usprawnienia i uniknąć ewentualnych błędów. Produkcja jest skrupulatnie dokumentowana, a dokumentacja musi być przechowywana jeszcze przez 15 lat po jej zakończeniu. Do naszych zadań należy także zarządzanie ryzykiem i chodzi tu nie tylko o analizę zagrożeń, lecz także przygotowanie się na sytuacje, które mogą zagrozić produkcji, co obejmuje np. ćwiczenia na wypadek pożaru czy innej klęski. Cały czas szukamy najlepszych rozwiązań dla całej organizacji – podkreśla Michał Matuszewski.
Certyfikacja na zgodność z IATF 16949:2016 to gwarancja konkurencyjności, produktywności i stałego doskonalenia. Dlatego obecnie wielu światowych producentów samochodów wymaga od swoich poddostawców posiadania certyfikatu IATF, gdyż jakość każdego komponentu stosowanego do produkcji samochodu warunkuje komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Knauf Industries
Rozwiązania z tworzyw sztucznych dla Twojego biznesu (tworzywa spienione: polipropylen spieniony (EPP), polistyren spieniony (EPS), wtrysk plastiku).
Polska