Dwa dni wypełnione prezentacjami branżowych nowości, networkingiem, a także eksperckimi prelekcjami - krótko mówiąc - dziesiąta, jubileuszowa edycja Kompozyt-Expo zakończona.
- Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych Kompozyt-Expo są jednym z najważniejszych miejsc spotkań przedstawicieli branży materiałów kompozytowych w Europie Środkowo-Wschodniej od dziesięciu lat. Przez ten czas w roli wystawcy spotkaliśmy się z blisko 1800 firmami z całego świata, a targi odwiedziło ponad 25 tys. zwiedzających. Te liczby są najlepszym podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy - wyjaśniała Pani Ewa Woch, Wiceprezes Targów w Krakowie Sp. z o.o.
Powód do świętowania
Podczas uroczystego otwarcia jubileuszowej - 10-tej edycji Kompozyt-Expo Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie, podziękowała i wręczyła wyróżnienia firmom, które współtworzyły tę wystawę od samego początku.
- Nasi klienci i ich potrzeby są dla nas najważniejsze. Wielu naszych wystawców rozwijało się równolegle z targami. To dla nas wielka nobilitacja, gdy widzimy te firmy, jak rokrocznie są częścią tego wydarzenia. Cieszymy się, że Expo Kraków jest niezwykłym miejscem spotkań dla przedstawicieli tej - jakże ważnej w świecie branży przemysłowej. Odczuwam ogromną satysfakcję patrząc, jak wzrasta międzynarodowa ranga targów oraz z tego, że każda kolejna edycja Kompozyt-Expo znacznie skraca dystans targów do najlepszych światowych wydarzeń dedykowanych branży materiałów kompozytowych - podsumowywała wiceprezes.
Materiały kompozytowe mają zastosowanie na całym świecie - od biżuterii, przez sprzęt sportowy, medyczny, po samoloty i przemysł zbrojeniowy. Rozwój technologii kompozytowych należących do grupy "high-tech" i obniżające się koszty produkcji powodują, że ten materiał wykorzystuje się coraz częściej i chętniej. Duży wydźwięk miały słowa gościa specjalnego - Przemysława Świercza, kapitana reprezentacji Polski w AMP Futbolu, który wygłaszając mowę motywacyjną zachęcił naukowców i przedsiębiorców do dalszego rozwijania branży.
- Im więcej zdobywałem wiedzy na temat kompozytów, tym bardziej uświadamiałem sobie, że moja proteza, kule czy cały sprzęt sportowy - buty, ochraniacze - to wszystko - to jest właśnie kompozyt. […] Ta branża zmienia świat i myślę, że zmienia świat na lepsze.
Targi lubią biznes
Dobrze zaplanowany udział w targach zawsze przynosi realne korzyści biznesowe. To wydarzenie jest doskonałym miejscem do spotkań, pozyskiwania klientów i optymalizacji sprzedaży. Często rezultaty widoczne są od razu, co podkreśla Alexander Wiesner, dyrektor sprzedaży austriackiej firmy Langzauner GmbH.
- Po drugim dniu mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Udało nam się znaleźć nowych klientów związanych z przemysłem kolejowym - są to firmy, których wcześniej nie znaliśmy. Mamy więc nadzieję, że kontakty nawiązane na targach zaowocują niebawem. Znaleźliśmy także czas, aby porozmawiać z dotychczasowymi klientami. Podsumowując - jestem zadowolony, także z profilu zwiedzających, którzy reprezentują różne branże - mówił Wiesner.
Tą opinie potwierdzają również inni wystawcy. - W Targach Kompozyt-Expo bierzemy udział po raz drugi. Widać, że branża w Polsce się rozwija. Jest coraz więcej wystawców i odwiedzających. Wczorajszy dzień okazał się dla nas bardzo satysfakcjonujący - dużo osób było zainteresowanych naszymi produktami. Dodając na koniec - Spokojnie możemy polecić udział w targach innych firmom. Sami planujemy obecność podczas kolejnej edycji - powiedział Leszek Prokopowicz, przedstawiciel Ameri-Pol Trading.
Jak pokazują tegoroczne statystyki Kompozyt-Expo odwiedziło ponad 3500 branżowych gości, a ofertę przedstawiło 222 firmy z 19 krajów, co jest wyraźnym sygnałem, iż jest to znaczące wydarzenie dla branży.
Targi łączą
Organizatorzy monitorują trendy, szukają nisz, dostosowują imprezę do potrzeb klientów. W trakcie tegorocznej edycji, goście mogli poznać najnowsze surowce, materiały, produkty kompozytowe, maszyny i narzędzia stosowane do produkcji i obróbki materiałów oraz szeroką gamę usług dedykowanych tej branży (obróbka CNC kompozytów, usługi recyklingowe, badania i rozwój, usługi doradcze i szkolenia). Po raz drugi w historii targów został zorganizowany Salon Lab-Control, w którym firmy zaprezentowały akcesoria laboratoryjne, aparaturę analityczną, oprogramowanie, sprzęt optyczny i kontrolno-pomiarowy, a także odbyły się krótkie prezentacje poruszające tematykę optymalizacji pracy laboratoriów.
Podczas tegorocznej edycji targów uwagę zwiedzających zwróciły trzy duże ekspozycje.
Pierwsza została zorganizowana pod wspólnym szyldem "Nauka dla Przemysłu", na której uczelnie z Polski i zagranicy zaprezentowały swoją ofertę technologiczną, wyniki badań i własne produkty. Obecni byli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnik: Częstochowskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Instytutu Fraunhofera w Poczdamie. Choć przedstawiciele uczelni technicznych w Polsce zwykle się znają i ze sobą współpracują, to jak stwierdziła dr hab. inż. prof. nzw. Politechniki Śląskiej Anna Janina Dolata:
- Tym, co stanowi o wyjątkowej wartości tej przestrzeni jest ekspercka wiedza, przekazywana przez naukowców, specjalistów oraz prezentacja praktycznych jej zastosowań. Łatwiej jest rozmawiać z klientami, jak się jest skupionym w jednym miejscu.
Na drugiej przestrzeni swoją ofertę przedstawił Polski Klaster Technologii Kompozytowych wraz z firmami członkowskimi. Różnorodny wachlarz produktów i usług sprawił, że to stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem gości.
- Bierzemy udział w targach po raz trzeci i jesteśmy bardzo zadowoleni. […] W tym roku obserwujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Co więcej, nasi partnerzy są także zadowoleni z obecności na wspólnym stoisku. Podczas tegorocznej edycji targów - podobnie jak rok temu - prowadziliśmy warsztaty eksperckie i marzy nam się, by w przyszłości stworzyć praktyczne warsztaty pokazowe - mówiła Marta Czulak, koordynator Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. Podkreślając równocześnie, że Klaster jest niezwykle usatysfakcjonowany współpracą z Targami w Krakowie, organizatorem wydarzenia.
Trzecia powierzchnia skupiała małe przedsiębiorstwa z województwa małopolskiego, które uczestniczyły w projekcie , "Małopolska Innowacyjna", zorganizowanym przed Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Dzięki wsparciu ze środków unijnych małe i średnie firmy miały możliwość wypromowania swojej oferty i dotarcia do międzynarodowego grona odbiorców.