Okazuje się, że nie tylko polichlorek winylu może być tworzywem wykorzystywanym przy produkcji profili okiennych. Oto bowiem niemiecka firma Rehau opracowała i wprowadziła na rynek innowacyjne kompozytowe tworzywo do wykorzystania go przy konstruowaniu okien.
Prace nad nowym tworzywem kompozytowym rozpoczęto z zamiarem doprowadzenia do poprawy efektywności energetycznej budynków, w których znajdą zastosowanie profile okienne z wykonane z tego tworzywa. Wiadomo bowiem, że w obliczu drastycznie rosnących kosztów ogrzewania kluczową sprawą w branży budowlanej staje się sięganie po takie materiały, które są w stanie zagwarantować jak najlepszą izolację termiczną. Kompozyty o nazwie Rau – Fipro cechują się zaś, jak wynika z zapewnień przedstawicieli Rehau, podwyższoną efektywnością energetyczną.
Stabilność tworzywa kompozytowego pozwala w większości przypadków na rezygnację ze stosowanych do tej pory w profilach okiennych wzmocnień stalowych. Dzięki temu redukuje się powstawanie mostków cieplnych, ograniczając w sposób istotny ucieczkę ciepła z wnętrza budynku.
Rau-Fipro to tworzywo kompozytowe z zawartością włókna szklanego i polichlorku winylu. Do niedawna takie tworzywa sprawdzały się doskonale np. w technologiach lotniczych czy Formule 1, odpowiadając za stabilność elementów i związane z tym bezpieczeństwo. Tymczasem wprowadzenie tworzywa kompozytowego do produkcji profili, pozwoliło na wykorzystanie niezwykłych parametrów włókien szklanych w technologii okiennej. Specjalna receptura i technologia wytwarzania umożliwiają uzyskanie lepszych niż do tej pory parametrów statycznych. Dotychczas profile okienne wykonywane z PVC uzyskiwały sztywność poprzez zastosowanie ciężkich wzmocnień ze stali.
Tymczasem profile z tworzywa Rau – Fipro swoją sztywność zawdzięczają lekkiemu rdzeniowi, współwytłaczanemu w procesie produkcji z gładką warstwą zewnętrzną z PVC. Oznacza to nie tylko spore ułatwienie w produkcji i montażu - lżejsze okna łatwiej się transportuje i montuje. Ponadto tworzywo odznacza się rozwiniętymi właściwościami w zakresie formowania kształtów. Dzięki tym właściwościom można projektować okna o wielu nietypowych formach. Wyższy jest także komfort użytkowania po zamontowaniu gotowych elementów.