Odlotowa premiera
Pierwszy polski Superdron, który nie tylko lata, ale potrafi także pływać pod taflą wody, to konstrukcja, którą warto zobaczyć bez względu na zainteresowania. Jego głównym celem jest wsparcie grup ratunkowych, ale możliwości tego skomplikowanego polskiego urządzenia wykraczają daleko poza dotychczasowe umiejętności dronów.- Woda to jeden z największych wrogów jakiejkolwiek elektroniki - mówi Marek Augustyński, prezes zarządu Drony Sp. z o.o. - Nasze technologie przełamują bariery do tej pory nieprzekraczalne - nie chcemy zaprezentować drona w obudowie, który manewruje pod wodą. Nam zależy na prezentacji urządzenia z odkrytą elektroniką, bez pancerza. Dla porównania - jeżeli wrzucimy dziś telefon do szklanki z wodą być może okaże się, że jest do pewnego stopnia wodoszczelny. Tylko do pewnego stopnia - poszczególne podzespoły wrzucone do wody na pewno uległyby uszkodzeniu. Prawdziwym osiągnięciem byłoby rozebranie telefonu na elementy z których się składa, wrzucenie do szklanki z wodą i zademonstrowanie prawidłowego działania. Do tego właśnie dążymy - do kompletnej odporności na wodę, drona nie tylko obudowanego, ale odsłoniętego i prezentującego układy elektroniczne, z których jest zrobiony. Właśnie ten proces okiełznania wody przez elektronikę chcemy zaprezentować na targach Kompozyt-Expo.
Innym ciekawym urządzeniem producenta z Czechowic-Dziedzic będzie dron, który obraz z przenoszonej kamery transmituje bezpośrednio do gogli - każdy uczestnik targów będzie mógł je przymierzyć i choć na chwilę przenieść się do wirtualnej, powietrznej rzeczywistości.
Wystarczą dobry pomysł i zapał
Mogłoby się wydawać, że nowoczesne konstrukcje, w których wykorzystane są kompozyty powstają w supernowoczesnych laboratoriach i fabrykach. Nic bardziej mylnego.- Wystarczy dobry pomysł, zapał do jego realizacji i odpowiednie materiały - mówi Janusz Golonka, product manager w firmie C-L Sp. z o.o. - Materiały kompozytowe idealnie sprawdzają się w produkcji krótkich serii danego wyrobu - samo stworzenie modelu i formy jest relatywnie tańsze w porównaniu np. z koniecznością użycia wtryskarek i nie wymaga zastosowania wielkich maszyn czy kosztownych inwestycji. Nawet najbardziej wymyślny przedmiot można stworzyć raptem w tydzień. Konieczne jest wykonanie modelu a następnie formy z której wytwarzany jest końcowy wyrób kompozytowy wyrób. Klient dostaje dokładnie ten produkt, którego oczekuje, bez konieczności uruchamiania skomplikowanych i drogich linii produkcyjnych - na tym właśnie polega innowacyjność kompozytów.
Kompozyty otaczają nas praktycznie wszędzie. Znajdują zastosowanie w produkcji specjalistycznych samochodów, samolotów, wielkich wiatraków, łodzi i kajaków czy w przemyśle budowlanym.