5 listopada 2019 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja "BASF dla planety". Wydarzenie zorganizowano pod patronatem Global Compact Network Poland i UNEP GRID Warszawa, wieloletnich partnerów BASF Polska w działaniach na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Spotkanie zrealizowano w koncepcji obiegu zamkniętego.
- To dla nas bardzo istotne, by wartości, które deklarujemy i o których dyskutujemy z partnerami przenosić na praktyczne rozwiązania. Zarówno w zakresie innowacji, które nasi klienci wdrażają w różnych branżach swojej działalności, jak i przy okazji takich spotkań jak dzisiejsze - powiedziała Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska.
Wydarzenie składało się z części konferencyjnej oraz wystawy na której zaprezentowano innowacje branży chemicznej odpowiadające na wyzwania klimatyczne. Od projektu przez realizację konferencji każdy element analizowany był pod względem wpływu na środowisko, dlatego nie pojawiły się m.in. plastikowe, jednorazowe identyfikatory czy banery, skorzystano natomiast z materiałów wielorazowego użytku lub odpowiednich do recyklingu. W strefie cateringu pojawiły się kubki i worki na śmieci z tworzyw biodegradowalnych ecovio.
Zrównoważony rozwój - czy to się opłaca?
Gospodarka o obiegu zamkniętym oraz wyzwania wynikające ze zmian klimatu były tematami debaty, w której udział wzięli przedstawiciele biznesu, nauki i NGO. Naukową perspektywę na zagadnienia przedstawił prof. dr hab. Zbigniew W. Kundzewicz, klimatolog, członek PAN, laureat zespołowej Pokojowej Nagrody Nobla. Przykładami z międzynarodowych organizacji podzielili się Carolina Garcia Gomez, CEO & Chief Sustainability Officer, IKEA Retail Poland, Alain Simonnet, Managing Director 3M East Europe Region, 3M Poland oraz Artur Osuchowski, były członek zarządu CIECH. Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, Dyrektor ds. edukacji i geoinformacji, zaprezentowała doświadczenia NGO we współpracy z firmami. Debatę moderowała laureatka nagrody Pióro Odpowiedzialności, Joanna Socha z Harvard Business Review Poland.
Cele Zrównoważonego Rozwoju w praktyce
Kamil Wyszkowski, Representative/President of the Board Global Compact Network Poland, podczas wydarzenia omówił wyzwania wynikające ze zmian klimatu, jak problem smogu w polskich miastach i kryzys wodny. O realizacji celów zrównoważonego rozwoju przez globalne marki opowiedział Wayne Visser, Professor of Integrated Value & Chair of Sustainable Transformation, Antwerp Management School. ChemCycling i inne rozwiązania BASF na rzecz klimatu przybliżył uczestnikom Andreas Kicherer, PhD, Director Sustainability Strategy, BASF SE.
Katarzyna Byczkowska podsumowała działania firmy na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Jednym z lokalnych priorytetów jest Cel 4. dobra jakość edukacji. Firma realizuje ten cel m.in. prowadząc program Agro Ambasadorzy dla studentów szkół rolniczych oraz poprzez współpracę z Centrum Nauki Kopernik jako wyłączny partner laboratorium chemicznego. Podczas konferencji "BASF dla planety" Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzającą BASF Polska, i prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, podpisali umowę o współpracy. Umowa obejmuje wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych mających na celu pobudzanie aktywności innowacyjnej i transferu wiedzy oraz kształcenie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki. Ma na celu również wsparcie dla lokalnych inicjatyw badawczych wpisujących się w globalne kierunki rozwoju BASF, a tym samym prowadzące do pogłębienia dialogu nauki i biznesu.
Technologie dla środowiska
Podczas wydarzenia "BASF dla planety“ zaprezentowano szereg innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań, które firma oferuje różnym branżom.
Program Zarządzania Emisjami - Carbon Management
W 2018 firma BASF ogłosiła nową strategię, której istotną częścią jest program Carbon Management - strukturalne podejście do zarządzania emisjami gazów cieplarnianych. W jego ramach zadeklarowaliśmy, że do 2030 roku podwoimy wolumen produkcji bez wzrostu całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Tak zdefiniowane cele wymagają zrewidowania podejścia do obecnych procesów m.in. produkcyjnych, a także zintensyfikowanie prac badawczo-rozwojowych w kierunku wdrażania nowych technologii. Program Zarządzania emisjami obejmuje trzy obszary działalności: poprawa efektywności energetycznej, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych opracowanie innowacyjnych, niskoemisyjnych technologii.