Minęło już 10 lat, odkąd blisko dwumetrowa skarbonka wykonana z materiałów kompozytowych stanęła podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na krakowskim rynku. I nie był to przypadek - ogromne serce-skarbonka powstało jeszcze jesienią 2013 r. podczas Międzynarodowych Targów Kompozyt-Expo, które stały się największym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconym materiałom i technologiom kompozytowym. Na targi przyjeżdżają firmy, ośrodki badawcze, klastry i stowarzyszenia z całego świata. Bez wahania można powiedzieć, że Kraków stał się kompozytowym sercem Polski, które znowu zabije raźniej podczas 13. edycji wydarzenia już 16-17 października 2024 w Expo Kraków.
Gala finałowa międzynarodowego projektu
Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo ekscytująco. Gala finałowa projektu Amulet będzie jednym z głównych punktów programu. Międzynarodowy projekt skupiał się na zaawansowanych materiałach, takich jak polimery wzmocnione włóknami, kompozyty o osnowie ceramicznej i stopy metali lekkich, z zastosowaniem w budownictwie, lotnictwie, energetyce i motoryzacji. Firmy uczestniczące w projekcie zaprezentują swoje osiągnięcia na wspólnym stoisku, a podczas konferencji podzielą się wynikami prac nad innowacyjnymi, lekkimi materiałami.
Debata o przyszłości branży
Tematem wiodącym debaty eksperckiej będzie produkcja i zastosowanie materiałów kompozytowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W konferencji wezmą udział m.in. profesor Lothar Kroll z Uniwersytetu Techniczego Chemnitz, Tjark von Reden, CEO Composites United e.V, dr Michael Kropka z SGL Carbon, dr Mario Naumann z Carbon LabFactory i dr Andrzej Czulak, lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych.
Podczas targów nie zabraknie prezentacji nowości i pokazów na żywo, które cieszą się największym zainteresowaniem. Nowości zaprezentują m.in. firma IST METZ, która przestawi możliwości zastosowania technologii UV w utwardzaniu kompozytów, koło naukowe AGH Solar Boat, które wykona na żywo skrzydła do łodzi za pomocą tkanin preimpregnowanych we wcześniej przygotowanej formie z płyty epoksydowej oraz Basalt International, który premierowo zaprezentuje swoje rozwiązania w Polsce.
Tradycją stał się udział uczelni i ośrodków badawczych we wspólnej strefie Nauka dla Przemysłu. Możliwości współpracy w zakresie B+R zaprezentują: Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska czy Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ze Szczecina. Jak co roku studenckie koła naukowe będą zaskakiwać swoimi projektami i chwalić się osiągnięciami na arenie międzynarodowej.
Przełomowa współpraca z JEC World
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie europejskim rynkiem kompozytowym, organizator targów - firma Targi w Krakowie Sp. z o.o. - nawiązała strategiczną współpracę z JEC Group, organizatorem największych na świecie targów kompozytowych JEC World. Wspólnym owocem tej współpracy będzie premierowa edycja JEC Forum Central Europe, która odbędzie się we wrześniu 2025 r. w Krakowie. Więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia zdradzi Anne- Carole Barbarin, Regional Events Director w JEC Group.
Przemysł spotyka się w Krakowie!
Równocześnie z Targami Kompozyt-Expo będą odbywały się Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych Symas oraz Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance.
Nie przegap okazji, aby wziąć udział w największym spotkaniu przedstawicieli branży kompozytowej, materiałów sypki oraz utrzymania ruchu w Europie Środkowo-Wschodniej!
Sprawdź program targów i odbierz bezpłatny bilet: www.kompozyt-expo.pl