Lanxess będzie wystawcą na targach K 2022 w Duesseldorfie, największych na świecie targach tworzyw sztucznych i gumy, pod hasłem "Quality Works". W dniach od 19 do 26 października producent chemii specjalistycznej zaprezentuje na 700 metrach kwadratowych stoiska C76 - C78 w hali 6 nowości materiałowe oraz nowe procesy i technologie dla przemysłu tworzyw sztucznych. Ponadto zaprezentowane zostaną zrównoważone produkty i rozwiązania systemowe dla przemysłu gumowego i poliuretanowego, a także barwniki i półprodukty dla sektora polimerów.
Tematami przewodnimi stoiska koncernu Lanxess na tegorocznych targach będą elektromobilność i zrównoważony rozwój.
- Chcemy odgrywać aktywną rolę w transformacji gospodarki i globalnych łańcuchów wartości w kierunku bardziej zrównoważonego świata - mówi dr Hubert Fink, członek zarządu firmy Lanxess. - Dzięki naszym materiałom wspieramy naszych klientów w wytwarzaniu bardziej zrównoważonych produktów, które mają mniejszy ślad węglowy oraz chronią zasoby i klimat.
Wysokowydajne tworzywa sztuczne i rozwiązania systemowe
Jednostka biznesowa High Performance Materials koncentruje się na zrównoważonych rozwiązaniach w zakresie lekkich konstrukcji. Główne obszary to materiały i koncepcje komponentów dla trwałej lekkiej konstrukcji na przyszłym rynku elektromobilności - na przykład lekkie elementy konstrukcyjne oparte na kompozytach wzmacnianych włóknami ciągłymi marki Tepex w branży akumulatorów do samochodów osobowych.
Ponadto, jednostka biznesowa HPM zaprezentuje nowe kompozyty Tepex oparte na recyklatach lub surowcach pochodzenia biologicznego. Jednym z przykładów jest wprowadzony właśnie na rynek Tepex dynalite Scopeblue 813, produkowany z włókien lnianych i kwasu polimlekowego. Zaprezentowany zostanie także dynalit Tepex z matrycą z poliamidu 6, który jest produkowany z "zielonego" cykloheksanu, a więc składa się w ponad 80 procentach z surowców odnawialnych.
Kolejnym obszarem zainteresowania są rozwiązania dostosowane do zwiększonych wymagań stawianych pojazdom elektrycznym, na przykład w zakresie układu napędowego lub infrastruktury ładowania. Elementy z tworzyw sztucznych są tu często narażone na działanie wyższych temperatur, a jednocześnie bardzo silnych prądów i napięć elektrycznych. Złącza z tworzyw sztucznych muszą w tych warunkach zachować izolację elektryczną i nie mogą przepuszczać prądu pełzającego. Lanxess opracował nowy, bezhalogenowy, uniepalniony i stabilizowany hydrolizą związek PBT (politereftalan butylenu) przeznaczony do złączek wysokiego napięcia.
Zrównoważone produkty dla przemysłu poliuretanowego
Jednostka biznesowa zajmująca się systemami uretanowymi (Urethane Systems BU) przedstawi swoją szeroką ofertę produktów dla przemysłu poliuretanowego. Została opracowana z myślą o zwiększeniu zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości. Szeroka gama produktów obejmuje technologię monomerów Low Free (LF) i innowacyjne prepolimery Adiprene Green o wysokiej zawartości biopolimerów, a także nowatorskie systemy utwardzania na gorąco i na zimno, które można przetwarzać przy zmniejszonym nakładzie energii. W centrum uwagi znajdują się również powłoki wodorozcieńczalne, zaprojektowane z myślą o spełnieniu wysokich wymagań stawianych przez nowoczesne wnętrza pojazdów.
W zastosowaniach CASE (powłoki, kleje, uszczelniacze, elastomery) poliuretany termoplastyczne można przetwarzać bardziej efektywnie dzięki dodaniu modyfikatora Modulast PUR. Można zmniejszyć zużycie polioli i izocyjanianów, zachowując, a często nawet poprawiając właściwości fizyczne. Pozwala to nie tylko znacznie obniżyć całkowite koszty surowców. Cały proces produkcyjny również staje się bardziej wydajny, dzięki niższym temperaturom podczas przetwarzania i krótszym czasom cyklu.