Dzięki nowoczesnym wysokogatunkowym tworzywom sztucznym ślizgowe łożyska liniowe znajdują coraz szersze zastosowanie. Dla rozwoju projektowania i uwolnienia kreatywności firma igus oferuje szeroki wybór systemów liniowych umożliwiających realizowanie zupełnie nowych, indywidualnych pomysłów. Z ofertą firmy przeznaczoną dla branży opakowaniowej zapoznać się będzie można podczas tegorocznych targów Taropak.
Technika liniowa obejmuje bardzo szeroki zakres zastosowań, od klasycznej budowy maszyn po nowe rozwiązania w dziedzinie automatyki. Fundamentem rozwiązań liniowych oferowanych przez igus są łożyska ślizgowe, które w odróżnieniu od obiegowych łożysk kulkowych, są zbudowane z elementów ślizgowych, wykonanych z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych. W porównaniu do łożysk kulkowych dają one techniczne zalety w napędach oraz w technice liniowej: mniejsze naciski dzięki większej powierzchni kontaktu z wałkiem lub szyną prowadzącą, co umożliwia stosowanie wałków o mniejszej twardości oraz niemetalowych elementów współpracujących. W skrajnych przypadkach cienkościenne elementy z tworzyw sztucznych mogą wykonywać ruch ślizgowy po każdej powierzchni. Konstruktorzy z firmy igus preferują anodowane szyny aluminiowe. Są one lekkie i zapewniają dużą swobodę formowania kształtu. Dzięki temu można tworzyć indywidualne profile. Takiej swobody nie da się zapewnić w przypadku kulkowych łożysk obiegowych z hartowanej stali. W ten sposób firma igus spełnia wymagania dotyczące zmniejszania przestrzeni montażowej oraz masy.
Raz zainstalowane łożyska liniowe zachowują mały współczynnik tarcia przez cały okres obliczonej żywotności: bez smarowania i bez konserwacji. Cecha ta jest szczególnie ważna ze względu na stale rosnący stopień automatyzacji środowiska pracy, np. w przypadku drukarek 3D i skanerów, które po zainstalowaniu u projektanta lub architekta muszą niezawodnie działać przez cały okres eksploatacji. W tym kontekście ważną rolę odgrywa też niski poziom hałasu wytwarzanego przez elementy produkowane przez firmę igus: łożyska liniowe pracują cicho, ponieważ nie występuje w nich mechaniczne toczenie się twardych elementów, do jakiego dochodzi w przypadku kulek metalowych lub ceramicznych. Także w innych obszarach automatyki, gdzie użytkownicy jeszcze dziś myślą o mechanizmach śrubowo-tocznych, firma igus zastępuje kosztowne elementy toczne niedrogimi, bezsmarowymi napędami śrubowymi. Ponadto, geometria śruby napędowej jest precyzyjnie dostosowana do tworzyw sztucznych. Sprawność napędów śrubowych igus została zwiększona dzięki nowym rozmiarom - o skokach od 1 do 80 mm - a także nowym materiałom nakrętek. Dzięki temu otwierają się dla nich nowe obszary zastosowań w automatyce oraz w transporcie bliskim.
Produkty firmy igus dzięki swoim zaletom: bezsmarowności i bezobsługowości, odporności na zmywanie i czystej pracy, są idealnym rozwiązaniem do aplikacji w technice pakowania.
Całą gamę produktową łożysk ślizgowych dry-tech, e-prowadników kablowych, kabli chainflex oraz z innych produktów firma igus przedstawi podczas targów Taropak 2016 - stoisko 23 w hali 3.
igus Sp. z o.o.
Producent prowadników kablowych, przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych
Polska