Polscy producenci maszyn pakujących ciągle podnoszą jakość produkowanych urządzeń, dostosowując się do światowych standardów. Wielu polskich producentów maszyn oferuje swoje urządzenia na rynkach światowych, nie tylko europejskich. Istotne znaczenie opakowań w handlu, transporcie i przechowywaniu przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na maszyny pakujące.
Jednym z takich producentów jest Zakład Techniki Próżniowej Tepro SA, który produkuje między innymi pompy próżniowe olejowe oraz urządzenia do pakowania w próżni, a także w atmosferach modyfikowanych. Produkowane w Terpo maszyny pakujące i pompy próżniowe spełniają wysokie światowe standardy i od wielu lat cieszą się uznaniem w kraju i za granicą. Produkowane tu urządzenia są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. Jednym z takich urządzeń jest automatyczna układarka UT-806C przeznaczona do współpracy z termoformierkami TES-806 i TES-805.
W tym przypadku celem firmy było zaprojektowanie urządzenia, które umożliwia automatyczny odbiór opakowań w szerokim zakresie wymiarów i kształtów, sztaplowanie uformowanych pojemników oraz ich transport poza strefę roboczą układarki. Jednocześnie kluczowe było tu zapewnienie wysokiej wydajności procesu i zastosowanie rozwiązań, które nie wymagają smarowania w trakcie pracy urządzenia. Cały proces jest zintegrowany z pracą TES-a, cykliczne ruchy ramienia układarki są związane z ruchami termoformierki.
Sterowanie i programowanie układarki odbywa się z panelu sterującego TES-a, po prawidłowym podłączeniu urządzenia i instalacji nowego oprogramowania. W układarce proces odbioru pojemników i ich paletyzacja przebiega w cyklu automatycznym, dzięki nadrzędnemu sterownikowi.
Maszyna posiada ramię odbiorcze opakowań, które może poruszać się w dwóch osiach z dużymi prędkościami przesuwu i wysoką dokładnością pozycjonowania, dodatkowo urządzenie posiada funkcję obrotu ramienia umożliwiającego obrót 180 st. Ta funkcja obrotu wymusza pełną powtarzalność w ułożeniu opakowań.
Układarka UT-806C jest skonfigurowana z przenośnikiem taśmowym zapewniającym odbiór boczny pudełek. Operator ma bezpośredni dostęp do panelu operatorskiego i do strefy odbiorczej sztaplowanych pojemników.
W maszynie znalazły zastosowanie podzespoły i części firmy igus: napędy paskowe ZLW-1040 wraz z łożyskami z regulacją luzu WJUME-01-10. Dzięki temu, że elementy te są bezsmarowe, zapewniają one ciągłą i bezobsługową pracę układarki.
W aplikacji zastosowano stolik serii ZLW-1040, w wykonaniu specjalnym zgodnie z wymaganiami firmy Tepro. Dzięki zachowaniu wszelkich niezbędnych parametrów pracy, takich jak skok roboczy, prędkość, przyśpieszenie i obciążenie udało się otrzymać moduł, który jest całkowicie bezsmarowny, lżejszy od alternatywnych rozwiązań i spełniający oczekiwania dotyczące żywotności.
- Jest to stolik liniowy szyty na miarę - mówi Marcin Andrzejewski, inżynier sprzedaży w firmie igus. - Ilość możliwych konfiguracji i akcesoriów pozwala nam dostosować w szybki sposób produkt pod konkretną aplikację klienta.
Zastosowane łożyska liniowe drylin firmy igus w układarce zapewniają precyzyjne pozycjonowanie przy dużych prędkościach, ponieważ nie wymagają smarowania i są odporne na korozję, co zwiększa wydajność i skraca czas obsługi urządzenia.
igus Sp. z o.o.
Producent prowadników kablowych, przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych
Polska